Ester Ledecká je česká snoubordistka a alpská lyžiarka, ktorá reprezentuje Česko v oboch športoch.
Historické úspechy na Olympijských hrách
Najväčší úspech dosiahla na Zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018, keď sa stala prvou športovkyňou v histórii olympijských hier, ktorá štartovala v lyžiarskej (super-G) a snoubordingovej disciplíne (paralelný obrovský slalom). Navyše, oba štarty premenila na zlato. Po Anfise Rezcovovej sa stala iba druhou olympioničkou, ktorá získala zlato v dvoch rôznych športoch a vôbec prvou ženou, ktorej sa to podarilo na jedných olympijských hrách.
Ruská reprezentantka získala v Calgary 1988 zlato zo štafety 4x5 km v behu na lyžiach a na ZOH 1992 v Albertville získala zlato v biatlonových rýchlostných pretekoch. Ledecká o štyri roky neskôr, v Pekingu 2022, prvenstvo z paralelného slalomu v snoubordingu obhájila. Treťou zlatou medailou vyrovnala český rekord rýchlokorčuliarky Martiny Sáblikovej z olympiády.
Úspechy v Snoubordingu
V snoubordingu má Češka najviac úspechov. Je dvojnásobná juniorská majsterka sveta. Na šampionáte v roku 2013 vyhrala preteky v paralelnom slalome a paralelnom obrovskom slalome. Svoje prvé preteky v kolotoči Svetového pohára vyhrala vo veku osemnásť rokov v slovinskom stredisku Rogla v roku 2014. V tej istej sezóne sa predstavila i na prvých olympijských hrách v Soči. Súťažila v dvoch disciplínach - v paralelnom obrovskom slalome obsadila siedmu priečku a v paralelnom slalome šieste miesto.
Prvú zlatú medailu zo šampionátu získala v roku 2015. O dva roky neskôr pridala ďalšie zlato a striebro. Štyrikrát ovládla celkové poradie vo Svetovom pohári v snoubordingu (2016, 2017, 2018, 2019). Malý glóbus za paralelný obrovský slalom získala v rokoch 2016, 2018 a 2019. Celkovo zaznamenala 21 víťazstiev v SP a 14 pódiových umiestnení.
Prečítajte si tiež: Ledecká a jej atletické ambície
Češka Ester Ledecká vyhrala po lyžiarskom Super-G aj paralelný slalom snoubordistiek. V ňom Ledecká porazila Nemku Selinu Jörgovú. Bronzovú medailu si v Snehovom parku Phoenix vyjazdila ďalšia Nemka Ramona Theresia Hofmeisterová. Paralelný obrovský slalom - ženy: 1. Ester Ledecká (ČR); 2. Selina Jörgová; 3. Ramona Theresia Hofmeisterová (obe Nem.); 4. Alena Zavarzinová (OŠR); 5. Tomoka Takeučiová (Jap.); 6. Julie Zoggová (Švajč.); 7. Daniela Ulbingová; 8. Ina Meschiková (obe Rak.); 9. Carolin Langenhorstová (Nem.); 10.
Víťazstvo v Berchtesgadene po zranení
Česká snoubordistka Ester Ledecká sa pri druhom štarte po dlhotrvajúcom zranení kľúčnej kosti tešila z triumfu v pretekoch Svetového pohára. Trojnásobná olympijská šampiónka zvíťazila v sobotnom paralelnom slalome v nemeckom Berchtesgadene a pripísala si 21. triumf vo SP na snouborde.
Výsledky paralelného slalomu:
- Ženy: 1. Ester Ledecká (ČR), 2. Ramona Hofmeisterová, 3. Cheyenne Lochová (obe Nem.), 4. konečné poradie slalomu: 1. Julie Zoggová (Švaj.) 345, 2. Daniela Ulbingová 290, 3. konečné poradie SP v paralelných pretekoch: 1. Zoggová 595, 2. Hofmeisterová 584, 3.
Úspechy v Alpskom Lyžovaní
Od roku 2016 sa Ledecká začala venovať aj alpskému lyžovaniu. Na prvé preteky sa postavila v Garmisch-Partenkirchene a v zjazde si pripísala prvé body za 24. miesto. Súperky dokonale zaskočila na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018, keď triumfovala v super-G s vysokým štartovým číslom 26. Do cieľa prišla rýchlejšie o jednu stotinu sekundy ako Anna Veithová. BBC označila jej víťazstvo ja jedno z najúžasnejších olympijských príbehov všetkých čias.
Česká lyžiarka Ester Ledecká šokujúco získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v super-G. V Alpskom centre Čongson časom 1:21,11 minúty triumfovala s náskokom jedinej stotiny sekundy pred obhajkyňou titulu Annou Veithovou z Rakúska. Bronz brala Tina Weiratherová z Lichtenštajnska (+0,11 s).
Prečítajte si tiež: Analýza triumfu Petra Sagana
Dvadsaťdvaročná Ledecká išla až so štartovým číslom 26 a v cieli pripravila pre všetkých obrovské prekvapenie. Na prvom medzičase ešte strácala 3 stotiny na Veithovú, potom však už bola v zelených číslach až do konca. V cieli nemohla uveriť, že sa stane olympijskou šampiónkou. Ledecká je "pôvodom" snoubordistka, je majsterkou sveta v paralelnom obrovskom slalome. Aj v ňom bude v Pjongčangu jazdiť. Pre Česko získala v Kórejskej republike prvé zlato, celkovo majú Česi už päť medailí: 1-2-2.
Prvé víťazstvo v SP zaznamenala 6. decembra 2019 v kanadskom Lake Louise, keď vyhrala v zjazde. Vo veľmi dobrých výsledkoch pokračovala a na konci sezóny sa umiestnila na druhom mieste v hodnotení zjazdu. Na zimných olympijských hrách v Pekingu jej chýbalo v super-G na stupne víťaziek iba trinásť stotín sekundy. Celkovo sa tešila z víťazstva v pretekoch SP trikrát.
Sezónu 2022/2023 vynechala pre zranenie kľúčnej kosti.
V decembri 2019 zaznamenala svoje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári FIS v alpskom lyžovaní (Lake Louise, zjazd), o rok neskôr pridala triumf v ....
Tabuľka úspechov Ester Ledeckej
| Rok | Udalosť | Disciplína | Umiestnenie |
|---|---|---|---|
| 2018 | ZOH Pjongčang | Super-G (lyžovanie) | 1. miesto |
| 2018 | ZOH Pjongčang | Paralelný obrovský slalom (snoubording) | 1. miesto |
| 2022 | ZOH Peking | Paralelný slalom (snoubording) | 1. miesto |
| 2019 | Svetový pohár | Zjazd (lyžovanie) | 1. miesto |
Prečítajte si tiež: Víťazstvo slovenského cyklistu