Brusel: Hlavné mesto Belgicka a jeho zaujímavosti

Belgicko je malá krajina pri Severnom mori, ktorá je súčasťou Beneluxu. Nájdeš tu krásne miesta, dobré jedlo, no hlavne veľa piva a čokolády. Belgicko je presne také ako ho opisujú tí, ktorí ho už navštívili. Belgicko sa hodí na výlety s deťmi, no je super aj pre partie kamarátov, dvojice a sólo cestovateľov.

Doprava do Bruselu

Ak si ako spôsob dopravy do Bruselu zvolíte lietadlo, priletíte ním buď na letisko Brusel-Zaventem, ktoré sa nachádza severovýchodne od mesta asi 12km od centra Bruselu alebo na menšie letisko Charleroi, ktoré sa nachádza asi 60 km od mesta.

  • Lietadlom: Za hodinu a pol priletíš z Viedne na letisko Charleroi s Ryanairom. Ceny spiatočných leteniek bývajú často po 30 €.
  • Autobusom: So spoločnosťou Flixbus s prestupom v Mníchove alebo Prahe.

Belgicko je fajn destinácia počas celého roka, záleží však, čo od výletu očakávaš. Či chceš len spoznávať mestá, alebo sa aj okúpať v mori, prípadne nasávať vianočnú atmosféru na trhoch… Podľa toho si prispôsob itinerár a vyber spôsob dopravy.

Doprava z letiska do centra mesta

Z letiska Zaventem sa do centra Bruselu môžete dostať vlakom, autobusom alebo taxíkom. Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom je jednoznačne využitie vlaku. Vlaková stanica sa na letisku nachádza priamo v podzemí pod príletovým terminálom. Zabezpečuje tiež viaceré linky do ostatných významných miest Belgicka. Spoje smerujú do centra a všetkých troch vlakových staníc v meste (Gare Centrale,Gare du Nord a Gare du Midi). Doba jazdy do centra je približne 18 minút a vlak premáva každých 10 minút. Cena začína na 9 eurách a premáva každý deň od 4 rána do polnoci. Ak sa rozhodnete ísť taxíkom pripravte si cca 45 euro za jednosmernú cestu. V prípade použitia autobusu môžete využiť niekoľko dopravcov a cena začína na príjemných 3 eurách. Ak priletíte niektorou z nízkonákladových spoločností pravdepodobne pristanete na letisku Charleroi. Najpohodlnejším spôsobom ako sa dostanete do Bruselu je využitie súkromného dopravcu Flibco , ktorý premáva každých 30 minút a lístok zakúpený online dopredu začína na 14 eurách. Doba jazdy bude trvať približne hodinku. Autobus vás vysadí na južnej bruselskej stanici Gare du Midi , kde už môžete pohodlne nasadnúť na metro. Taxíkom sa odveziete samozrejme najrýchlejšie, cena však začína na 100 eurách.

Lístky si môžete zakúpiť online alebo aj priamo na letisku/na stanici Gare du midi. Okrem toho môžete využiť aj transfer spoločnosťou Flibco alebo taxíkmi. Na medzinárodné letisko Brusel Zaventem lietajú vybrané spoločnosti z Viedne. Letisko sa nachádza od centra Bruselu iba 12 km a autobusom sa tam dostanete do pol hodiny.

Prečítajte si tiež: Vložná hlaveň a jej výhody

História Bruselu

Brusel bol oficiálne založený niekedy okolo roku 979 vďaka výhodnej polohe na rieke Senne. Uvádza sa, že názov Brusel pochádza zo slova Broekzele alebo Brucsela, čo v preklade znamená usadlosť v močiari. Vzhľadom k svojej výhodnej polohe medzi germánskou kultúrou na severe a románskou na juhu vzrastal jeho rozvoj remesiel a obchodu. V 12. storočí získalo mesto svoje prvé opevnenia a v roku 1229 dokonca mestské práva, čo povýšilo Brusel na slobodné kráľovské mesto. Najväčšiemu rozvoju mesta pomohla riečna doprava a 14.a 15. storočie predstavovalo zlatý vek mesta, ktoré hralo rolu obchodného centra Európy. V roku 1815 bolo na viedenskom kongrese rozhodnuté, že sa Belgicko stane súčasťou Spojeného holandského kráľovstva. Tento vzťah však nevydržal veľmi dlho a už v roku 1830 prebehla belgická revolúcia, ktorá viedla k vzniku nového štátu na mape Európy - Belgicka, ktorého hlavným mestom sa stal Brusel.

Doprava v meste

V Bruseli sa pomocou dobre vybudovaného systému verejnej dopravy môžete pohybovať rýchlo a jednoducho. Najlepším spôsobom je cestovanie metrom (označené bielym písmenom „M“ na modrom podklade), kde si môžete zakúpiť jednorazový cestovný lístok alebo si môžete vybrať turistický typ lístka podľa toho, na koľko dní alebo jázd ho budete potrebovať. Autobusy a električky nájdete v meste taktiež. V každom type verejnej dopravy si môžete lístky jednoducho zakúpiť elektronicky a bezkontaktne.

Čo vidieť v Bruseli: Top atrakcie

  1. Grand Place (Grote Markt): Od 11.storočia centrálnym námestím Bruselu a zároveň srdcom hlavného mesta Belgicka. Dominantným prvkom námestia je gotická mestská radnica z 15.storočia s 96 metrov vysokou vežou, na ktorej je umiestnená pozlátená socha archanjela Michaela, patróna Bruselu. Zároveň je to jediná pôvodná stredoveká stavba na námestí, ktorá nebola zničená francúzskym bombardovaním v roku 1695 za vlády kráľa Ľudovíta 14.
  2. Manneken Pis (Cikajúci chlapček): 61 centimetrov vysokú bronzovú postavu močiaceho chlapca do fontány vytvoril v roku 1619 bruselský sochár Jerome Duquesnoy. Ďalší historický údaj však tvrdí, že do Bruselu sa dostala ešte skôr, v roku 1388, lenže zlodeji ju niekoľkokrát ukradli. Domáci o ňom zveličene hovoria, že je najstarším občanom mesta.
  3. Katedrála sv. Michala a sv. Guduly: Svojím vzhľadom pripomína parížsku katedrálu Notre Dame a sám Victor Hugo o nej povedal , že je ukážkou tej najčistejšej gotickej architektúry. Stavba tejto stredovekej katolíckej katedrály začala v roku 1226 na mieste kde stál pôvodne románsky kostol z 11.storočia a dokončená bola koncom 15. storočia dokončením 69 metrov vysokých veží. Vstup do katedrály je zadarmo.
  4. Monts des Arts (Hora umenia): Keď prejdete záhradou Mont des Arts a vystúpite po schodoch smerom k fontáne, naskytne sa vám jeden z najikonickejších pohľadov na hlavné mesto. Centrum Bruselu sa bude rozprestierať priamo pred vami, pričom scéne dominuje veža bruselskej radnice. My v BUBO odporúčame navštíviť toto miesto pred západom slnka, kde si užijete jeden z najkrajších západov slnka, aký Brusel ponúka.
  5. Atomium: Monument, ktorý navrhol inžinier André Waterkeyn pri príležitosti svetovej výstavy EXPO v Bruseli v roku 1958. Táto architektúra dominovala areálu výstavy a dodnes je s 600 000 návštevníkmi ročne najnavštevovanejšia pamiatka Bruselu. Stavba symbolizuje základnú bunku kryštalickej mriežky železa, zväčšenú 165 miliárd krát. Tento futuristicky vyzerajúci symbol mesta je vysoký 102 metrov a pozostáva z deviatich oceľových gúľ, každá s priemerom 18 metrov.
  6. Mini Europe: V tomto parku nájdete viac ako 350 rôznych zmenšenín známych európskych budov. Všetky zmenšeniny sú v pomere 1:25 a nachádzajú sa tu budovy z viac ako 80tich miest Európy.
  7. Európska štvrť: Väčšina inštitúcií Európskej únie so sídlom v Bruseli sa nachádza v jej európskej štvrti v oblasti zodpovedajúcej približnému trojuholníku medzi bruselským parkom, parkom Cinquantenaire a parkom Leopold.

Gastronomické zážitky

Belgickú kuchyňu tvoria ryby, mušle, mäso, hranolčeky, čokoláda, wafle a pivo. Na každom kroku nájdeš tzv. Frituur, kde prevažne robia belgické hranolky, prípadne nejaké ďalšie často vyprážané snacky do ruky. Ponuku má každý frituur rôznu. Je to niečo ako rýchle občerstvenie. V Belgicku si teda pýtaj frites, nie pommes ani fries. Ďalšou pochúťkou, ktorú odporúčam vyskúšať, sú belgické wafle. V mestách nájdeš aj čokoládovne s belgickými pralinkami a či reštaurácie s morskými plodmi.

Čo ochutnať v Bruseli:

  • Pivo: Každá značka piva v Belgicku má svoj vlastný pohár, ktorý je pre pivo ideálny. Je ich tu cez tisíc.
  • Belgické hranolky (Frites):Podávané s rôznymi omáčkami.
  • Belgické vafle (Gaufre): Najlepšie sú jednoduché a čisté, tak vynikne ich chuť najlepšie.

Ubytovanie

Belgicko ponúka širokú paletu ubytovania - od celých domov, cez apartmány, hotely až po hostely. Predpokladám, že v Belgicku budeš chcieť navštíviť viacero miest. Ak máš auto, môžeš zvoliť aj možnosť bývať po celý čas na jednom mieste a každý deň vyrážať na výlety na iné miesto.

Prečítajte si tiež: Diely a hlaveň Sa vz. 58

Tipy na výlety v okolí Bruselu

  • Bruggy: Mesto s romantickou atmosférou, prezývané aj Benátky severu.
  • Gent: Univerzitné mesto s prístavom a kanálmi.
  • Antverpy: Najväčšie mesto Belgicka s druhým najväčším prístavom v Európe.
  • Oostende: Obľúbené prímorské letovisko.
  • Dinant: Mestečko s citadelou na skale.

Prečítajte si tiež: Test presnosti 9mm revolverov s tromi hlavňami

tags: #hlaven #mesto #belgicka