Slovenské biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové sa nepredstavili v úvodných pretekoch Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Dôvodom bolo, že štyria zo siedmich členov ich tímu mali pozitívny test na koronavírus.
V tíme boli okrem dvojice biatlonistiek ešte aj tréneri Anna Murínová s Jakubom Leščinským, fyzioterapeut Jakub Hudák a dvaja servismani Miha Plahutnik a Štefan Lichoň.
Testy podstúpili v Štokholme, kde následne nastúpili do izolácie. Podľa informácie serveru slovenskybiatlon.sk sa sedmička podrobila ďalšiemu testovaniu v piatok a následne ešte aj v nedeľu, alebo v pondelok.
Ak budú testy negatívne, tím sa plánoval presunúť na 2. kolo Svetového pohára, ktoré bolo na programe od 3.-6. decembra taktiež v Kontiolahti. Ak by boli testy opäť pozitívne, členovia tímu by odcestovali domov.
V Oberhofe taktiež slovenské biatlonistky neštartovali, zvolili si iný druh prípravy. V 5. kole SP v Ruhpoldingu by však už nemali chýbať.
Prečítajte si tiež: Čistenie zbrane: Prečo na ňom záleží?
V Lahti slovenské biatlonistky taktiež neštartovali.
Treba povedať, že k najlepším výsledkom všetkých slovenských biatlonistiek prispelo, že na poslednom kole Svetového pohára neštartujú Rusky, Bielorusky, Ukrajinky, Číňanky ani Poľky. Rusko a Bielorusko Medzinárodná biatlonová únia (IBU) vylúčila pre ruskú inváziu na Ukrajine. Ukrajinky zase chýbajú z pochopiteľných dôvodov, hoci v Otapää štartovali dve juniorky. Poľsko a Čína sa rozhodli predčasne ukončiť sezónu.
Celkovo štartovalo v Osle 81 biatlonistiek. V porovnaní so štartom sezóny v Östersunde je to o 31 menej.
V Nagane slovenskí sánkari neštartujú.
Výsledky slovenských biatlonistiek v sezóne
Paulína Fialková obsadila v uplynulom ročníku v celkovom poradí 13. miesto. V jednotlivých disciplínach sa jej najviac darilo v stíhacích pretekoch, v ktorých jej patrilo celkovo šieste miesto.
Prečítajte si tiež: Osobné skúsenosti s airsoftom
S jednou streleckou chybou obsadila vynikajúce ôsme miesto Slovenka Paulína Fialková. Jej sestra Ivona obsadila takisto solídnu 25. priečku, tretia Slovenka Zuzana Remeňová bola na 69. priečke.
Najlepší výkon sezóny vybojovala v Osle aj mladšia zo sestier Fialkových - Ivona. S dvoma chybami na strelnici dobehla na 25. priečke.
A maximum si vylepšila aj tretia Slovenka na štarte Zuzana Remeňová. Individuálne preteky vo Svetovom pohári absolvovala len po druhý raz. Dobehla na 69. pozícii.
Ivona zabojuje o nedeľňajšie preteky. Obe Fialkové postúpili do sobotňajších stíhacích pretekov. A Paulína by nemala chýbať v nedeľu ani pri posledných pretekoch sezóny, kde sa dostanú na štart len najlepšie biatlonistky sezóny. Vďaka tomu má stále šancu polepšiť si aj v celkovom poradí Svetového pohára, kde jej aktuálne patrí 29. priečka.
Ivona má stále šancu o nedeľňajšie preteky s hromadným štartom zabojovať. Musí však dobrý výsledok zo šprintu potvrdiť v sobotu v stíhačke.
Prečítajte si tiež: Riešenia pre praskajúci PVC luk
Marte Olsbuová Röiselandová zvýšila náskok v celkovom hodnotení Svetového pohára na 106 bodov pred Elvirou Öbergovou.
Viac ako dva roky uplynuli od momentu, kedy Paulína Fialková bola v pretekoch Svetového pohára v najlepšej desiatke. V januári 2020 si vybojovala výborné druhé miesto v Ruhpoldingu. Zatiaľ jej posledné pódiové umiestnenie. Teraz sa jej poradilo v rýchlostných pretekoch v Osle dobehnúť na 8. priečke. Je to jej najlepší výsledok v individuálnych pretekoch za dve sezóny.
Zdá sa, že po pekinskej olympiáde sa jej nadmieru darí. Od hier bodovala pri každom štarte a v Osle potvrdila, že stále patrí do širšej svetovej špičky. V šprinte predviedla bežecky solídny výkon, výborne sa jej darilo na strelnici, kde minula len jeden terč. To je pre Fialkovú nadpriemerný výkon. Na víťaznú Tiril Eckhoffovú stratila 62 sekúnd. S takouto výbornou pozíciou vybehne v sobotu aj do stíhacích pretekov a bude mať šancu, ešte si polepšiť.
Vyjadrenie Paulíny Fialkovej po 8. mieste zo šprintu
"Toľko rokov robím biatlon a stále robím rovnakú chybu na poslednej rane. Ale čo sa budem sťažovať, veď je z toho najlepší výsledok v sezóne, takže som veľmi spokojná. Samozrejme, mrzí ma tá jedna nepresná strela. Snažila som sa aj na trati, hoci sa mi nešlo dobre. Trať bola veľmi mäkká, vodnatá a nemala som na lyžiach dobrý pocit. Výsledok behu asi nie je adekvátny mojej snahe na trati. V sobotu je nový deň, do stíhačky mám dobrú pozíciu. Budem si to chcieť aj užiť, keďže Holmenkollen je krásne miesto a aj počasie je nádherné. Diváci nás povzbudzujú, atmosféra je úžasná a myslím si, že cez víkend bude ešte lepšia."
Vyjadrenie Ivony Fialkovej
"Boli to náročné preteky v streľbe aj v bežeckej časti. Bolo to v teple a na strelnici sa točil vietor. Počas streľby sa mi zmenil vietor, takže preto tie chyby. Avšak nevzdala som sa, naopak, vedela som, že stojku musím dať. To sa aj podarilo a namotivovalo ma to do posledného úseku. Moje konečné umiestnenie znamená celkom dobrú východiskovú pozíciu do sobotných pretekov. V nich urobím všetko, čo je v mojich silách," poznamenala Ivona Fialková.
Výsledky zo Svetového pohára v biatlone - Holmenkollen (Nór.)
- šprint - 7,5 km - ženy:
- 1. Tirill Eckhoffová Nórsko 21:28,3 min.(1)
- 2. Lisa Theresa Hauserová Rakúsko + 7,0 s(0)
- 3. Marte Olsbu Röiselandová Nórsko + 9,4 s(1)
- 4. Markéta Davidová Česko + 19,7 s(0)
- 5. Anais Chevalierová-Bouchetová Francúzsko + 40,3 s(0)
- 6. Jessica Jislová Česko + 54,2 s(0)
- 7. Denise Herrmannová Nemecko + 56,1 s(1)
- 8. Paulína Fialková Slovensko + 1:02,4 min(1)
- 25. Ivona Fialková Slovensko + 1:51 min.(2)
- 69. Zuzana Remeňová Slovensko + 4:10 min.(2)