Guľovnice s meniteľnou hlavňou predstavujú moderné a vysoko univerzálne zbrane, ktoré ponúkajú strelcom flexibilitu a možnosť prispôsobiť zbraň rôznym situáciám a potrebám. Jednoduchá vymeniteľnosť hlavne je jednou z kľúčových vlastností týchto zbraní.
Princíp funkcie a výhody
Myšlienka zdokonaliť klasický systém uzamykania priamo do komory sa dlho zdala ako zbytočná a nereálna. Napriek tomu sa tvorcom podarilo vyvinúť nový záver, ktorý je opatrený vymeniteľnou záverovou hlavou, ktorá uzamyká masívnymi ozubmi priamo do hlavne. Odpružený extraktor spoľahlivo odpáli vložený náboj a dvojica vyťahovačov potom nábojnicu spoľahlivo vytiahne.
Medzi hlavné výhody guľovníc s meniteľnou hlavňou patrí:
- Flexibilita: Možnosť zmeny kalibru a prispôsobenie zbrane rôznym typom lovu alebo streleckým disciplínam.
- Ekonomická výhodnosť: Nákup jednej zbrane s viacerými hlavňami je často finančne výhodnejší ako nákup viacerých samostatných guľovnic.
- Jednoduchá údržba: Vďaka modulárnej konštrukcii je údržba a čistenie zbrane jednoduchšie.
- Bezpečnosť: Patentované bezpečnostné koncepcie a mechanizmy zabezpečujú spoľahlivé a bezpečné používanie zbrane.
Dostupné modely
Na trhu je dostupných niekoľko modelov guľovníc s meniteľnou hlavňou, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou spracovania, presnosťou a spoľahlivosťou. Medzi najznámejšie patria:
Blaser R8
Blaser R8 je moderná, vysoko kvalitná a veľmi univerzálna zbraň. Ako každý výrobok Blaser, tak aj model R8 ponúka veľké množstvo kalibrov, konfiguráciou spracovania arabesiek, rytín, dreva, atď. Jednoduchá vymeniteľnosť hlavná. Poistný a bicí mechanizmus - tlakom dopredu a hore na hmatník poistky je aktivovaný, tlakom dole a vzad je deaktivovaný. Absolútna istota zabezpečenie zbrane a bezhlučnosť. Pažba a predpažbie - rovný chrbát pažby, zjednocuje optickú priamku oko, hľadí a cieľ, optimalizuje rozklad energie spätného rázu, drevo s kvalitou 2 až 11, olejová úprava až 7 náterov, jednoduchá, resp.
Prečítajte si tiež: Sprievodca svetom vzduchoviek
K dispozícii sú hlavne týchto kalibrov Mini a Štandart : .222 Rem. / .223 Rem. / 5,6 x 50R Magn. / .22-250 / .243 Win. / 6XC / 6,5 x 55SE / 6,5 x 57 / 6,5 x 65 RWS / .270 Win. /7 x 64/.308 Win. ráža Medium, Magnum, Ultra Magnum : 6,5 x68 / 7,5 x 55 Suisse / 8 x 68 S / 10,3 x 60 R / .257 Weath.Magn. / .270 Weath.Magn. / .270 WSM / 7 mm Blaser Magn. / 7mm Rem.Magn. / .300 Blaser Magn. / .300 Win.Magn. / . 300 Weath.Magn. / .338 Blaser Magn. / .338 Win.Mag. / .375 Blaser Magnum / .375 H H Magn. / .416 Rem.Magn. / .458 Win.Magn.
Spúšťová jednotka šport - lov - ďalšia vymoženosť guľovníc Blaser R8, umožňuje voliteľnú váhu spoště, 250g pre šport alebo 650g pre lov, jednoduché prepínanie. Je možné používať v štandardnej R8 - nutné dovybaviť mechanizmus zbrane voličom na ráme záveru alebo možno objednať u novej zbrane, ale je možná aj dodatočná montáž mechanizmu, ale iba vo firme Blaser. Nie je možné z dôvodu dĺžky munície používať pri kalibroch .375 Blaser Mag., .375 H & H Mag., .416 Rem. Mag.
Táto guľovnica sa predáva individuálne! Pre každého lovca by mala byť srdcovou záležitosťou, preto záleží len na vás, ktorý model, príp. dovybavenie, si vyberiete.
SAUER 404
SAUER 404 je puška, ktorá sa rozhodne radí k svetovej špičke v obore. Sauer 404 v sebe kombinuje nahromadené praktické znalosti a poznatky za viac ako 264 rokov existencie firmy. Pre Sauer dôležité tradičné hodnoty a zároveň technologické možnosti 21. storočia neponechávajú žiadny priestor na pochybnosti pre užívateľov vlastniacich S 404Je to logický dôsledok veľmi úspešnej série pušiek a efektívnej kumulácie ich pozitívnych vlastností do nového výrobku.
Ide najmä o vysokú aktívnu aj pasívnu bezpečnosť celej zbrane a jej systému, ergonómiu, presnosť, výkon a maximálnu flexibilitu. S 404 je vybavený patentovanou bezpečnostnou koncepciou, ktorej jadrom je novo vyvinuté chrbtové napínanie, ktorého obdobnú koncepciu poznáme zo samonabíjacej guľovnice S 303. Ovládač je ergonomicky umiestnený na puzdre záveru, čo umožňuje nielen pohodlné a rýchle ovládanie, ale aj úplne tiché napnutie bicieho mechanizmu. Okrem požadovaného napnutia bicieho mechanizmu plní ovládač funkciu akéhosi automatického bezpečnostného prvku, ktorý zabraňuje vystreleniu zbrane, pokiaľ ovládač nie je úplne v správnej polohe.
Prečítajte si tiež: Strelivo pre vzduchovky Kandar
Veľmi zaujímavé riešenie sa zdá aj jednoduché oddelenie uzamykacej hlavy a tela záveru v dvoch krokoch. Pokiaľ totiž uzamykaciu hlavu zložíte z tela záveru, máte stopercentnú istotu, že vaša zbraň nebude schopný použiť nikto iný, najmä napr. U tejto ojedinelej funkcionality už nikto nemôže pochybovať o výnimočnosti novej S 404. Možnosť veľmi jednoducho nastaviť odpor spúšte je totiž v tomto segmente naprostý unikát.
Tikka T3x
Odporúčame všetkým, ktorí chcú vymeniť svoju existujúcu guľovnicu alebo tým, ktorí si chcú zaobstarať svoju prvú guľovnicu, aby si predtým než sa rozhodnú, nezabudli vyskúšať opakovaciu guľovnicu TIKKA T3x. Opakovacia guľovnica TIKKA T3x neponúka páčivé laserové rytiny, hlboko leštené pažbenie a iné, pre funkciu zbrane vcelku zbytočné doplnky. Všetok um fínskych konštruktérov sa skoncentroval k jedinému cieľu - ponúknuť dokonale funkčný stroj, nekompromisne presnú (100m/do 1MOA), spoľahlivú a bezpečnú zbraň so zamatovým chodom záveru, dôrazom na perfektné spracovanie každej časti a citom pre detail.
Pažbenie opakovacej guľovnice TIKKA T3x Wild Boar je vyrobené z veľmi kvalitného polyméru zosilneného skleným vláknom. Opracovanie a povrchová úprava tohto pažbenia sú na veľmi vysokej úrovni. Úchop synthetického pažbenia guľovnice TIKKA T3x Wild Boar je veľmi príjemné, zbraň sa nešmýka ani v mokrých rukách alebo v rukaviciach. Predpažbia a pištoľová rukoväť guľovnice TIKKA T3x Wild Boar sú opatrené výraznou a hlbokou, laserom vyrezanou rybinou.
Zbraň štvorkombinácia
Pozvanie na kolektívnu poľovačku v zásade neodmietam. Nielen pre zážitok z lovu, ale preto, že si rád obzerám zbrane kolegov. Vždy objavím nejakú zaujímavú, o ktorej sa s majiteľom porozprávam. Inak to nebolo na jednom z posledných stretnutí, kde som na pleci priateľa poľovníka zaregistroval nádherne gravírovanú guľovú kozlicu neštandardného kalibru. Vysvitlo, že puška je pôvodne trojkombinácia a k pažbe patria tri výmenné hlavne a nie hocijaké! Pochádzajú od nemeckého výrobcu Heym, konkrétne Friedricha Wilhelma Heyma, so systémom postranných zámkov, na princípe Holland & Holland.
Poľovník získal zbraň z pozostalosti istého majetného nemeckého továrnika. Výrobca si dal záležať na gravírovaní kovových častí. Z jednej strany je rytina zo života jelenej zveri, na druhej zo života srnčej. Na systéme sa dá povoliť jedna i druhá skrutka, zámkové dosky vyklopiť a otvoriť bicí mechanizmus. Prvou hlavňou k zbrani je guľová kozlica, kaliber 7x75R Super express vom Hofe, druhou klasická broková kozlica s vyhadzovačmi 16/16 a tretia malý guľobrok kalibru .222 REMINGTON, kombinovaný s 20-tkou „bročkom“.
Prečítajte si tiež: Ako si vybrať vzduchovku
Guľová kozlica sa mu osvedčila najmä na kolektívnych poľovačkách na diviaky v pohone a pri dohľadávaní zveri. No a štandardnú šestnástku občas vyvetrá na poľovačkách na malú zver či kačice. Majiteľ pušky rozšíril možnosť praktického lovu z tejto zbrane ešte o jednu hlaveň. Zistil totiž, že sa opäť v Nemecku predáva kombinovaná zbraň s výmennými hlavňami od renomovaného výrobcu Heym, opäť v kalibri 7x75R Super Express vom Hofe, avšak teraz v kombinácii guľa a šestnástkový brok.
Zbraň bola s dvoma výmenným hlavňami, brokovou kozlicou a guľobrokom, no s obyčajným krátkym zámkom a s jemným gravírovaním. Guľobroková hlaveň do zámku jeho skoršej zbrane najprv nesadla, no šikovný puškár „železo“ prispôsobil. Po odňatí kombinovanej hlavne zostala z novšej pušky už len brokovú kozlica a predal ju. Staršiu zbraň skompletizoval na štvorkombináciu.
Pri jednej pažbe teraz má k dispozícii guľovú kozlicu na silnú raticovú zveri, ale primárne na diviaky, guľobrokovú kozlicu s „veľkou“ guľou na všetky druhy raticovej zveri, brokovú kozlicu a „malý“ guľobrok na srnčiu zver a na zver škodlivú poľovníctvu. S touto štvorkombináciou sa dá poľovať prakticky na všetky dostupné druhy zveri v slovenských podmienkach. Individuálne pochôdzkou, postriežkou či posliedkou alebo na kolektívnych poľovačkách.
V prvej loveckej sezóne po kúpe "trojkomba" na spoločných poľovačkách ulovil 11 diviakov, s .222 Remingtonkou poľoval na srnca, s brokovou kozlicou chodil na spoločné poľovačky na zajace a so silnejším kalibrom ulovil daniela. Takže so všetkými troma hlavňami si loveckú sezónu v pohode užil. Teraz sa teší na vychádzky s tou štvrtou.
Optika a mierenie
Ku kvalitnej zbrani patrí kvalitná optika. Poľovník používa na osadenie optiky klasickú SUHL montáž, ktorou bola zbraň vybavená. Má s ňou vynikajúce skúsenosti. Puškový zameriavací ďalekohľad drží pevnej v stabilnej polohe a funguje aj po sto rokoch. A určite bude fungovať aj ďalších sto, pretože pri manipulácii s optikou sa prakticky mechanicky nenamáha. Je to len jednoduché zasunutie a vysunutie optiky.
Na guľovej kozlici má osadený osvedčený kolimátor, ktorý používa na diviaky, inak ju kompletizuje s puškovým zameriavacím ďalekohľadom Kahles CSX 2,5-10x50 so svetelnou bodkou. Pri „malom“ guľobroku používa overenú „Zeisku“ Diathal 7x50, čo naše podmienky postačuje. A k veľkému guľobroku, sedmičke so šestnástkou, má klasickú, pôvodnú Zeisku 1,5-6x36, ktorá je ľahúčka a vhodná aj na pochôdzky revírom. Jej parametre postačia aj za šera.
Poľovník si potrpí na klasiku a tak pri love používa optiku, s ktorou zbraň kúpil. Snaží sa získať zbraň takú, aká vyšla od výrobcu. V jeho kazete nájdete originál optiky s gravírovaním, prispôsobené k originál hlavniam, zrejme na zákazku predchádzajúceho majiteľa.
Sústrel
Kombinované hlavne Heym vykazujú fantastické sústrely, a to všetky štyri. Začnime napríklad guľovou kozlicou. Na vzdialenosť 50 metrov sú strely zhruba centimeter od seba a na 100 metrov do piatich centimetrov! Čo sa týka sústrelu pri brokovej kozlici s S-balom, po vystrelení jednotných striel z každej hlavne na 50 metrov, je medzi zásahmi na terči 12 centimetrov.
Keď poľovník nastreľuje jemnejší kaliber .222 Remington, tak na 50 metrov je jednotná strela 10 centimetrov od gule, rovnako v prípade sedmičky. Takže, keď na klasickom terči päťdesiat na dvadsať umiestni guľovú strelu do desiatky, tak ešte aj jednotná strela z brokového náboja je na vzdialenosť 50 metrov v čiernom poli.
Munícia
Majiteľ je so zbraňou maximálne spokojný, komplikovanejšie je akurát zháňanie nábojov kalibru 7x75R. Dostať ich v Rakúsku. V drobných obchodoch s poľovníckou muníciou vedia pripraviť malú sériovku na želanie, avšak nie vždy je čas a chuť tam vycestovať. Vyriešil to tak, že do Remingtona používa komerčné náboje s trocha ťažšou strelou, aby nebola až taká rýchla a bola „šetrnejšia“ ku zveri.
Pri sedmičke išiel do alternatívy, že si náboje prebíja. Podarilo sa mu zohnať niekoľko sto kusov originálnych, surových, novovyrobených nábojníc, zabezpečil si príslušné matrice na prebíjanie, prebíjaciu súpravu a guľové náboje si do sedmičky laboruje sám. Podľa neho aj to je kľúčové na dosiahnutie spomenutého vynikajúceho sústrelu. Najmä pri guľovej kozlici mu chvíľu trvalo, kým pokusmi zistil, akú navážku a akú strelu do náboja použiť. Teraz je spokojný, náboje recykluje a má tak doživotnú zásobu streliva.
Ak treba kúpi si štandardnú 7-milimetrovú strelu, odváži potrebné množstvo prachu, nainštaluje zápalku, vloží strelu a prelisuje nábojnicu, ktorú dočistí, prípadne vyleští a hotovo! Používa zápalky S&B s dvojnásobným obsahom výbušnej zmesi. Podľa jeho skúsenosti kvalitnejšie a rýchlejšie zapália prach.
Údržba
Keď poľovník odkladá zbraň na dlhší čas, pretrie povrch mastnou olejovou handrou. Najmä kovové časti. S humorom priznáva, že tú handru používa už viac ako dvadsať rokov! Film, ktorý sa vytvorí na zbrani, je hlavne akousi ochranou pred agresívnym ľudským potom. Čisteniu zbrane venuje poľovník dostatočný čas.
Na vnútorné vytieranie hlavní používa osvedčený americký olej Break free, vyvinutý armádou. Obsahuje nanočastice, ktoré vyrovnávajú mikro trhliny a zabraňujú zbytočnému treniu. Niekoľko kvapiek dokáže urobiť po viacnásobnom sústredenom vytretí zázraky. Nakoniec ešte vytrie hlavne do sucha čistiacou šnúrou. Najlepšie je podľa neho pušku ošetriť ihneď po poľovačke, pretože potom sa pre iné povinností na to ľahko zabudne.
Náboj 7x75 R SE vom Hofe
Vyvinul ho Ernst August vom Hofe ako ekvivalent 7mm Remington Magnum. Náboj s rovnakým priemerom dosahoval rovnaké parametre, ale konštrukčne bol stavaný na použitie do kombinovanej zbrane. Jej záver je menej pevný ako záver opakovacej guľovnice. Počas druhej svetovej vojny nastal útlm výroby tohto kalibru. Sériová výroba sa opäť rozbehla až koncom päťdesiatych rokov.
Vyrobených bolo aj niekoľko tisíc pušiek rovnakého kalibru, ale postupne ich nahradili modernejšie. V každom prípade je náboj super expres 7mm vom Hofe považovaný za jeden z najvýkonnejších do kombinovaných zbraní. Vom Hofe vyvinul celú sériu nábojov, Poľovník má napríklad vo svojej zbierke 5,6x61 Super express vom Hofe, ktoré sú s "random" alebo bez, teda do kombinovaných zbraní a aj do opakovačiek. Existuje aj netradičný náboj do opakovačiek 7x66 Super Express vom Hofe.
Vedeli ste že?
Friedrich Wilhelm Heym založil svoju spoločnosť v Suhl v roku 1865. V roku 1891 získal patent (č. 60215) na trojhlavňovú loveckú zbraň s tromi spúšťami a tromi bicími mechanizmami na jednej osi, akúsi predchodkyňu prvého bezkohútikového trojáku. Špecialitou jeho zbrojárskej výroby boli kvalitné kombinované zbrane, trojáky, obojetnice, guľobroky a brokovnice. Do začiatku prvej svetovej vojny vyvážali produkciu najmä do Ruska, neskôr sa viac zamerali na americký trh.
tags: #vzduchovka #s #vymenitelnou #hlavnou