Silnú pozornosť športovej verejnosti priťahuje slovenské karate najmä vďaka úspechom posledných rokov. Je dvojnásobným majstrom sveta, dvojnásobným majstrom Európy a sedemnásobným majstrom Slovenska v športovom karate.
Charakter, vášeň a odhodlanie sú neodmysliteľné prvky každého veľkého športového úspechu. Naším hlavným cieľom je pestovať a chrániť autentické, talianske hodnoty, ktoré tvoria základ našej značky: rešpekt, čestnosť, vášeň a snaha o dokonalú kvalitu. Zákazník zaujíma u nás centrálnu pozíciu. Naše úspechy sú výsledkom vášne vloženej do každodennej práce. Uznávame strategickú úlohu partnerov a agentov.
Karate je v povedomí našej verejnosti silne rezonujúce a takmer každý si ho za mlada už tréningovo vyskúšal, čítal o ňom, alebo aspoň sníval, sledoval strhujúce filmy. Sú to spomienky i súčasnosť, o to viacej, že oddiel AC UNIZA Karate klub Žilina práve tohto roku oslavuje štyridsiatku od svojho založenia. Na našej žilinskej pôde tatamy sme len nedávno privítali i veľvyslanca Japonska, pána Yasuhiro Kawakami. A to od rodín s deťmi až po vášnivých priaznivcov bojových umení.
Majstrovstvá Slovenska Dorastencov a Juniorov v Žiline
Už v sobotu 13. decembra od 8:30 hodiny privíta Športové centrum Žilinskej univerzity na Vlčincoch stovky fanúšikov aj súťažiacich na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov v karate. Na rozľahlé tatamy nastúpia mladé nádeje zo všetkých kútov Slovenska, aby sa popasovali o majstrovské tituly v 18 kategóriách. Na mládežníckom šampionáte v Žiline sa zúčastnilo 442 pretekárov zo 62 klubov.
Na záver roka čaká vrchol sezóny senických dorastencov. V Žiline sa uskutočnia 13. 12. Majstrovstvá SR 2025 dorastencov a juniorov. Medzi špičkou slovenského karate bojovala i štvorica pretekárov Hanko Senica, ktorý si vybojovali postup z krajských majstrovstiev. Aj keď Adela a Martin Gažovci, Sara Barboríková a Sabína Blanáriková tentoraz na stupne víťazov nedosiahli, získali neocenitelné skúsenosti potrebné pre ich další rozvoj. Pretekárom kaučovali MUDr.
Prečítajte si tiež: Majster Európy v Karate
Úspechy Klubu Hanko Senica
Medzi 56 klubmi prevažne z južnej a strednej Európy bolo teda senické kvarteto veľmi úspešné. Aj jeho zásluhou skončil Hanko Senica v celkovom hodnotení klubov na výbornom 8. mieste. V konkurencii 306 pretekárov z 31 klubov dosiahli dokonca Seničania historický úspech, keď v kata skončili na druhom mieste hňeď za domácim Rapidom Bratislava s niekolkonásobne väčším počtom pretekárov. 9 pretekárov zo Záhoria získalo celkom 15 medailí, z toho 3 zlaté, 6 strieborných a 7 bronzových.
Medaily zo Slovinska - Trbovlje, 29.11.2025
Na 53.r. TRBOVLJE OPEN, 361 pretekárov, 11 krajín získalo Hanko Senica 5 medailí-3 strieborné a 2 bronzové. Najúspešnejším pretekárom sa stal ten najmladší začiatočník. Striebro získal dvojnásobný víťaz nedávnych krajských majstrovstiev DOMINIK SLOVÁK, 6. Kyu, najprv v kata U12 a svoju už medzinárodnú kvalitu potvrdil ziskom ďalšieho striebra i v staršej kategórii U14. MARTIN GAŽO st. pridal ďalšie striebro v kata veteránov. Bronz si vybojovala ADELA GAŽOVÁ v kata U12 a MARTIN GAŽO ml. v kumite U12.
Bronz z Hungarian Open 2025
Významný medzinárodný úspech dosiahol na HUNGARIAN OPEN GRAND PRIX 16. 11. v Maďarsku, žiak Hanko Senica MARTIN GAŽO. V konkurencii 858 pretekárov z 23 krajín si vybojoval v kata U12 bronzovú medailu. V staršej kategórii U14 prehral v 3.kole s pretekárom z Islandu. ADELA GAŽOVÁ v kategórii U12 vypadla v repasáži s maďarskou pretekárkou a taktiež s maďarkou vypadla i v staršej kategórii U14.
Slovák 2 Krát Zlatý - BÚK 15. 11.2025
Na 2. kole Majstrovstiev BÚK 15.11. vo Viničnom sa zaskvel žiak Hanko Senica DOMINIK SLOVÁK. Zvíťazil nielen vo svojej kategórii kata 10 - 11 rokov, ale i v staršej 12 - 13 r. Pohár a zlatú medailu za triumf v kata 10 -11 r. si z krajských majstrovstiev odviezla i ADELA GAŽOVÁ, ktorá získala i striebro v staršej kategórii 12 - 13r. Kondyčne skvele pripravený MARTIN GAŽO si vybojoval 3 medaile. V svojej kategórii 10-11r. striebro, v starších 12-13r. a 14 - 15 bronz. Striebro získala v kata 14 -15 r. a v kumite SABINA BLANÁRIKOVÁ. Úspešný bol i TOMÁŠ JANKOVIČ , strieborný v kumite a bronzový v kata 10-11r. Bronzové medaili získali KRISTÍNA LIŠKOVÁ v kata 12 - 13r.,SÁRA BARBORÍKOVÁ v kumite 14 - 15 r.
Martin Gažo Víťazom Vienna Open 2025
Na 22. ročníku medzinárodného turnaja VIENNA OPEN 8. 11. v Rakúsku dosiahol svoj doteraz najväčší úspech v kariére pretekár Hanko kai Senica MARTIN GAŽO starší, keď zvíťazil v kata mužov +35r. Vo Viedni sa zišla tohto roku bohatá konkurencia 463 pretekárov z 77 klubov 17 krajín Európy ale i Ázie a Afriky. V meste valčíkov sa predstavili i pretekári Hanko Senica, ktorý si odviezli kompletnú medailovú kolekciu- 1 zlatú, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu. Po zlate M. Gažu st.,ktorý vo finále porazil ukrajinského pretekára nastúpila v nabitej kategórii kata žiačky U12 ADELA GAŽOVÁ. Podobne MARTIN GAŽO v kata žiakov U12 prehral jediný zápas. Poctivý, svedomitý tréning priniesol z Rakúska teda 3 medaile.
Prečítajte si tiež: Mladí karate majstri z Nitry
Slovenský Pohár Dorastencov a Juniorov, 2.kolo, 8. 11. 2025, Myjava
Na SP dorastencov a juniorov 8. 11. na Myjave si v konkurencii 434 pretekárov z 52 klubov vyskúšal talentovaný žiak Hanko Senica DOMINIK SLOVÁK súboje v staršej kategórii kata 12 - 13 rokov. V podobnej situácii zbierania skúseností v slovenskej špičke je i SABÍNA BLANÁRIKOVÁ, ktorá štartovala v kumite 14 - 15 r. Výkony senických pretekárov i nášho odchovanca S. Otrubčáka sledoval, tentoraz z pozície kauča predseda a tréner Hanko Senica MUDr. M. Čulen, 9. Dan.
4 Zlaté z Českého Pohára v Bruntále
Na 1. kole Národného pohára goju 1. 11. 2025 v českom Bruntále získali karatisti Hanko Senica celkom 6 medailí - 4 zlaté a dve bronzové. Z kvarteta úspešných záhoráckych bojovníkov si každý vybojoval minimálne jednu medailu. Medzi 199 pretekármi z 15 klubov bol v najstaršom českom meste zo senických pretekárov prekvapujúco najúspešnejší úplný začiatočník na zahraničných turnajoch-DAVID PARAČKA. Skoro 100% úspešnosť mal na 4 tatami v bruntálskej, športovej hale i oveľa skúsenejší MARTIN GAŽO 4. kyu. Martin skvelou technikou a výbušnosťou najprv zvíťazil v kata žiakov 12 - 13 r. a potom v kumite pridal bronzovú medailu. Jeho sestra ADELA GAŽOVÁ podľa očakávania taktiež kralovala v kata žiačok 11 - 12 r. a zo severnej Moravy si doviezla zlatú medailu za 1. miesto. Bronzovú medailu za 3. miesto v kata pridal po dobrých výkonoch daľšia sľubná nádej senického karate DOMINIK SLOVÁK v kata žiakov 12 - 13 r. Výkony svojich žiakov pozorne sledovali obaja trénery Hanko Senica M.Čulen a J.Rehuš, tentoraz ako rozhodcovia.
Memoriál M. Karafu Šamorín, 1. Kolo BÚK, 25. 10. 2025 - Medailoví Jankovičovci a Juralovci
Prvé kolo krajských majstrovstiev Bratislavskej únie karate usporiadal klub Budokan Samaria v sobotu 25. 10. 2025 v modernej hale X - Bionics v Šamoríne. Medzinárodného turnaja na Žitnom ostrove pod názvom Memoriál Milana Karafu sa zúčastnilo 371 pretekárov z 34 klubov. Za klub Hanko kai Senica sa zúčastnilo 9 pretekárov, ktorí získali celkom 6 medailí - 1 zlatú, 2 strieborné a 3 bronzové. Najúspešnejší pretekári klubu - súrodenci Gažovci boli spolu s trénermi na seminári s japonským majstrom T. Sakumotom, ale úspešne ich zastúpili v Šamoríne súrodenci Jankovičovci a Juralovci. Ak bude táto dorastenka pokračovať naďalej v zodpovednom prístupe v tréningu, nie je to určite jej posledný medailový zápis. Zo Šamorína si najúspešnejší senickí pretekári odviezli body potrebné k postupu na Majstrovstvá SR a krásne medaily.
Croatia Open 2025 - Strieborní Gažovci!
V chorvátskej Rijeke sa uskutočnil 4. 10. 2025 prestížny medzinárodný turnaj CROATIA OPEN 2025. Na 24. ročníku sa zúčastnilo 192 klubov z 22 krajín. Slovensko skončilo v celkovom hodnotení krajín na vynikajúcom 2. mieste, keď slovenskí karatisti získali celkom až 74 medailí. Medzi 1201 pretekármi štartovala aj počtom neveľká, ale kvalitná výprava senického klubu. Traja pretekári Gažovci - súrodenci Adela a Martin a ich otec Martin boli veľmi úspešní, keď vystúpili až 4-krát na stupne víťazov a domov si doviezli 4 medaily. Väčšinou strieborné: tri kusy a jednu bronzovú.
Najúspešnejším bol MARTIN GAŽO mladší. Získal 1 striebornú a 1 bronzovú medailu v kata. Vo svojej kategórii U 12 porazil v 1. kole chorvátskeho pretekára z klubu Tiger Sisak, v 2. kole vyradil Bulhara (z Kaloyan klubu), v 3. kole prešiel cez Maďara ( z klubu Budaörs) a až vo finále ho zastavil domáci chorvátsky pretekár z karate klubu Alfa. V staršej kategórii U 14 získal po poslednom víťaznom súboji o 3. miesto s Chorvátom Slavkom Krivskym z Termalu Daruvar bronz. Výborne si viedla vo vyraďovacích bojoch v ťažkej medzinárodnej konkurencii ADELA GAŽOVÁ. Adelka si z Rijeky tak doviezla striebornú medailu za 2. miesto. Štvrtú medailu pre Hanko Senica, znova striebornú, získal MARTIN GAŽO starší, v kata veteránov +35 rokov. Trojica Gažovcov bola ziskom 4 medailí veľmi úspešná, k dokonalej spokojnosti chýbala iba posledná príslovečná zlatá bodka v niektorom z finálových súbojov.
Prečítajte si tiež: Dvojnásobný majster Európy z Nitry
Päť Medailí zo Slovinska - Kranj Open 2025
Na medzinárodný turnaj do Slovinska, na 25. ročník KRANJ OPEN 2025, vycestovala štvorica pretekárov Hanko Senica. V slovinskom meste Kranj si 20. - 21. 9. 2025 zmerali sily s pretekármi hlavne z juhu Európy. Kvarteto z Hanko Senica bolo veľmi úspešné, keď získali celkom 5 medailí. Najlepšie sa v Slovinsku ukázala Adela Gažová. Martin Gažo v kumite žiakov do 12 rokov prehral vo finále tesne po súperovom kope v závere zápasu 3 : 4 a získal striebornú medailu. D. Slovák v kategórii kata začiatočníkov do 12 rokov, 8. - 4. kyu, prehral vo finále s domácim slovinskym pretekárom zo Shotokan klubu Postojna a získal pre Senicu a Slovensko ďalšie striebro. Martin Gažo starší v kategórii veteráni nad 35 rokov po prehre v 2. kole s víťazom kategórie, talianskym pretekárom z Emilia Romagna karate sa dostal do repasáže o bronz, kde zvíťazil nad slovinským pretekárom (KK Radeče) a zabezpečil tak už piatu medailu pre úspešnú výpravu karatistov zo Slovenska.
Najbližšie sa pretekári Hanko Senica predstavia 25. 10. 2025 na krajských majstrovstvách - 1. kole BÚK (Bratislavskej únie karate) v Šamoríne. V ten istý víkend 25. - 26. 10. sa najlepší karatisti a tréneri Hanko Senica zúčastnia na tréningovom seminári s legendou svetového karate, niekoľkonásobným majstrom sveta, japonským majstrom T. Sakumotom.
Karate Klub ŠK UMB
Karate klub ŠK UMB vznikol v roku 1980 a v súčasnosti má cca 40 členov vrátane študentov UMB. Klub založil a vedie predseda klubu a tréner 1.triedy Dr.. Hlavným trénerom sa v roku 1980 stal vtedy už dvojnásobný majster ČSSR Rudolf Farmadín, ktorý počas pôsobenia v klube získal už tretie víťazstvo na ....
tags: #dvojnasobny #majster #sveta #v #karate