Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v sobotňajších exhibičných pretekoch Tour de France Škoda China Criterium v Šanghaji. Trojnásobný majster sveta v záverečnom špurte nechal za sebou úradujúceho šampióna TdF Brita Gerainta Thomasa z tímu Sky, tretí finišoval Talian Matteo Trentin (Mitchelton-Scott).
Exhibičné preteky v Šanghaji sa konali už druhý rok po sebe v rámci snahy organizátorov Tour de France spropagovať najprestížnejšie etapové podujatie sveta v Číne, ktorá sa označuje za "kráľovstvo bicyklov". Mestský okruh pozostával z 20 kôl po 3 km, pretekári míňali aj slávne múzeum umenia. Thomas sa tri kolá pred cieľom dostal do vedenia, no Sagan s Trentinom boli v tesnom závese a v koncovke uspel slovenský jazdec v službách tímu Bora-hansgrohe.
"Som za toto víťazstvo veľmi šťastný," uviedol Sagan po pretekoch. Nebol to pre mňa až taký ťažký deň a teda som mohol trochu šetriť energiu do ďalších etáp. Veľký únik nebol hrozbou pre celkové poradie a dostal sa až do cieľa."
Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2018 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo najlepší slovenský cyklista ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po deviaty raz, z toho ôsmykrát v neprerušenej sérii. Na druhom mieste skončil víťazov starší brat a zároveň tímový kolega Juraj Sagan. Tretia priečka patrí Martinovi Haringovi, ktorý okrem úspechov na poli horskej cyklistiky vybojoval druhý najcennejší - bodovací dres na vrcholných domácich pretekoch Okolo Slovenska.
Dvadsaťosemročný Peter Sagan v sezóne 2018 síce nepridal štvrtý titul majstra sveta, ale ziskom šiesteho zeleného dresu určeného pre víťaza bodovacej súťaže vyrovnal historický rekord Nemca Erika Zabela. Ovládol monumentálnu klasiku Paríž-Roubaix aj tri etapy na Tour de France.
Prečítajte si tiež: Sagan triumfoval na BinckBank Tour
Organizátori septembrových MS v Tirolsku však postavili trať tak, aby Peter nezískal štvrtý titul v poradí. Naša najjagavejšia hviezda v pelotóne v posledných rokoch sa aj tak dokázala presadiť mimo tohto podujatia. Okrem neho nám radosť robili i výkony ďalších slovenských jazdcov.
K úspechom Petra Sagana sa v roku 2018 pridali aj mladí športovci z ostatných odvetví cyklistiky. V kategórii cyklotrial získal hlavné ocenenie Samuel Hlavatý (CK Rudina). Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stali členky štvorice známej pod názvom ACT4 Slovakia v zložení Dóra Szabópvá, Henriet Dominová, Eszter Kulichová a Panna Rebeka Michalicsová. Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), ktorý v uplynulej sezóne nazbieral 518 bodov UCI v XCO.
Cenu najlepšieho cyklokrosára si po dlhých 6 rokoch prevzal Ondrej Glajza (Škoda Auto Mladá Boleslav). V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi (CTM Racing Team). Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prebrala Tereza Medveďová (BePink) za 4. miesto v scratchi a 11. miesto v omniu na majstrovstvách Európy do 23 rokov. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista patrí Jozefovi Metelkovi, ktorý aj v tejto sezóne obhájil zlato na majstrovstvách sveta v dráhovej cyklistike zdravotne znevýhodnených v brazílskom Riu de Janeiro v stíhacích pretekoch na 4 km a získal aj zlato v časovke kategórie C4 na majstrovstvá sveta paracyklistov na ceste v talianskom Maniagu. Titul najlepšieho cyklistu vo veteránskej kategórii "masters" si odniesol Milan Barényi (Trek KCK Osľany).
Za Talent roka 2018 vyhlásili Štefana Michaličku (CyS - Akadémia Petra Sagana). Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku boli ocenení Vendelín Kvetan, dlhoročný tréner Dukly a František Sitora z MŠK Žiar nad Hronom.
Úspechy Petra Sagana v roku 2018:
- Tour de France - 3 víťazné etapy a zisk 6. zeleného dresu
- Víťazstvo na Paríž-Roubaix
Ďalšie úspechy Petra Sagana:
- Vuelta a Espaňa - 4x 2. miesto a 2x 3. miesto
Ďalšie úspechy slovenských cyklistov:
- Majstrovstvá Európy elite 3. miesto
- Majstrovstvá Slovenska - 1. miesto
- Majstrovstvá Maďarska - Romhány - 1. miesto
- EEC-Cup - 3. kolo - 1. miesto
- Majster Slovenska v cyklokrose kat.
- Majster Európy v cyklokrose kat.
- Majster Sveta v cyklokrose kat.
Peter Sagan (* 26. január 1990, Žilina) je bývalý slovenský profesionálny cestný a horský cyklista. Na konte má víťazné etapy na všetkých Grand Tours (12 Tour de France, 4 Vuelta Espaňa, 2 Giro d’Italia). Vyhral tiež jarné monumenty Paríž-Roubaix a Okolo Flámska a World Tour etapový pretek Okolo Poľska. Vyhral aj 18 etáp na Okolo Švajčiarska (je držiteľom rekordu v počte vyhraných etáp). V roku 2021 sa predstavil na Okolo Slovenska a vyhral bodovaciu súťaž aj celkovú klasifikáciu.
Prečítajte si tiež: Cyklistické úspechy Petra Sagana
Na Tour de France (2012 - 2016) sa stal jediným pretekárom, ktorý získal zelené tričko vo svojich prvých piatich účastiach. V rokoch 2013, 2015 a 2017 získal ocenenie slovenský Športovec roka. V roku 2015 získal titul majstra sveta v cestnej cyklistike - preteky s hromadným štartom mužov v kategórií elite, ktorý v roku 2016 obhájil v katarskej Dauhe, ešte v roku 2016 pridal aj titul majstra Európy. A v roku 2017 v nórskom Bergene skompletizoval zlatý hetrik. Od roku 2014 má sídlo v Monaku.
S médiami okrem slovenčiny komunikuje aj po anglicky a taliansky. V januári 2023 oznámil, že končí s cestnou cyklistikou a v roku 2024 chce ísť na OH na horskom bicykli, potom skončí kariéru.
Svoje prvé víťazstvo získal už v siedmich rokoch. V žilinskom lesoparku zorganizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina cyklistické preteky a Peter aj jeho brat Juraj zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Bolo rozhodnuté, že Saganovci sa budú venovať cyklistike vážnejšie.
Peter Sagan sa spočiatku venoval horskej aj cestnej cyklistike, cez zimu dokonca aj cyklokrosu. Ako výnimočný talent zažiaril už v predjuniorskom veku. V roku 2006 šokoval cyklistických odborníkov, keď vyhral preteky Regiónem Orlicka, jedny z najťažších juniorských etapových pretekov v Česku. Neznámy Peter Sagan, vtedy iba šestnásťročný kadet, porazil v štvoretapových pretekoch všetkých o dva roky starších juniorov.
Presvedčivé výsledky Petra Sagana v sezóne 2008 spôsobili, že nielen obhájil svoje minuloročné prvenstvo v ankete Slovenského zväzu cyklistiky Talent roka, ale dokonca ako junior v konkurencii dospelých získal aj titul Cyklista roka tesne pred Petrom Velitsom.
Prečítajte si tiež: Ako Peter Sagan zmenil cyklistiku
Začiatkom novembra podpísal Peter Sagan s tímom Liquigas dvojročnú profesionálnu zmluvu s minimálnym platom 33 000 eur garantovaným pre každého člena tímu Pro Tour. S tým súviselo aj dlho očakávané rozhodnutie.
Do profesionálneho pelotónu vstúpil ešte stále 19-ročný Peter Sagan v januári 2010 na úvodnom podujatí seriálu UCI ProTour najvyššej kategórie WT, pretekoch Tour Down Under v Austrálii. Ešte tesne predtým sa zviditeľnil na kritériu Cancer Council Helpline Classic v Adelaide, ktoré bolo generálkou na Tour Down Under. Skončil v ňom na 27. mieste, ale takmer dve tretiny pretekov jazdil vo vedúcej päťčlennej skupine spolu s dvoma bývalými víťazmi Tour de France Lance Armstrongom a Óscarom Pereirom Siom.
Na 6-etapových pretekoch najvyššej kategórie WT v marci vo Francúzsku Paris - Nice dosiahol svoje prvé etapové víťazstvo medzi profesionálmi. Najskôr mu víťazstvo prekĺzlo pomedzi prsty, keď prehral v cieli 2. etapy o pár centimetrov s Francúzom Williamom Bonnetom. Vynahradil si to už v nasledujúcej etape, keď sa dokázal udržať v záverečnom stúpaní 3 kilometre pred cieľom na špici a vo finišujúcej skupinke porazil také profesionálne hviezdy ako Joaquim Rodríguez, Nicolas Roche, Jens Voigt, Tony Martin a Alberto Contador.
Preteky Paris - Nice upriamili pozornosť cyklistického sveta na Petra Sagana, iba tri mesiace po jeho vstupe do profesionálneho pelotónu. Vyhral tu dve etapy, raz skončil druhý a raz tretí. V celkovom poradí sa umiestnil na 17. mieste, v kategórii mladých jazdcov na štvrtom a zvíťazil v bodovacej súťaži, ktorá sa v nasledujúcich rokoch stala jeho doménou.
Na pretekoch Tour de Romandie vo Švajčiarsku si pripísal ďalšie etapové víťazstvo. Hneď nasledujúcu prvú etapu však bol najlepší v špurte pelotónu pred Francescom Gavazzim a Nicolasom Rocheom.
V máji sa Peter Sagan spolu s tímom sťahoval do Spojených štátov. Čakala ho premiéra na najprestížnejších pretekoch na severoamerickom kontinente Tour of California. Pred odchodom prezradil, že vedeniu tímu záleží na tom, aby v zámorí zanechali dobrý dojem, vzhľadom na ich amerického sponzora Cannondale.
Jeho hlavný úder však prišiel v 5. etape, kde v záverečnom finiši doslova deklasoval držiteľa žltého trička Davida Zabriskie a majstra sveta Michaela Rogersa. Víťazstvom v etape sa dostal do čela bodovacej súťaže a zelené tričko si udržal až do cieľa pretekov. Svoje víťazstvo zopakoval v nasledujúcej „kráľovskej“ horskej 6. etape, vyhlasovanej za najťažšiu etapu v krátkej histórii Tour of California. Peter Sagan vo finiši vedúcej skupinky opäť porazil Michaela Rogersa a jeho krajana Rory Sutherlanda.
Prvé vystúpenie Petra Sagana na severoamerickom kontinente nakoniec skončilo triumfálne. Vyhral dve etapy, raz skončil druhý a raz štvrtý. V celkovej klasifikácii sa umiestnil na 8.
Ešte väčšie úspechy dosiahol v roku 2011, keď okrem 11 etapových víťazstiev na rôznych pretekoch sa stal aj celkovým víťazom dvoch etapových pretekov - Okolo Sardínie a Okolo Poľska.
Peter Sagan dosiahol obrovský úspech, keď sa v nedeľu stal novým majstrom sveta v cestnej cyklistike - pretekoch s hromadným štartom mužov elite. Pre rodnú krajinu vybojoval historické zlato v najvyššej kategórii. Peter Sagan tak dosiahol jeden z najväčších úspechov vo svojej kariére a celú budúcu sezónu smie nosiť dúhový dres pre majstra sveta.
"Je to najväčšie víťazstvo v mojej kariére. Som veľmi šťastný. Posledné týždne som pre to veľa obetoval. Je to pre mňa neuveriteľné," povedal v prvom rozhovore.
Trojnásobný majster sveta Peter Sagan má za sebou posledné etapové preteky v cestnej cyklistike vo svojej kariére. Po dojazde záverečnej etapy Okolo Slovenska sa na Štrbskom Plese rozlúčil s fanúšikmi. Pri cyklistike chce ostať, v najbližších týždňoch sa možno objaví na pretekoch v horskej cyklistike.
Vo svete cestnej cyklistiky zanechal Peter Sagan výraznú stopu vďaka svojim športovým výkonom, láske k šoubiznisu i niekoľkým kontroverziám.
Štatistiky Petra Sagana:
- Počet súťažných kilometrov v cyklistike: 171 236
- Počet súťažných dní: 1090
- Počet profesionálnych víťazstiev: 121 (prvé víťazstvo 10. marca 2010 v 3. etape Paríž - Nice, posledné víťazstvo 22. júna 2022 na majstrovstvách Slovenska)
- Počet víťazstiev na MS: 3 (2015, 2016, 2017)
- Počet víťazstiev na ME: 1 (2016)
- Počet víťazstiev na M-SR: 8
Jeho tri tituly majstra sveta za sebou boli unikátne, sedem zelených dresov na Tour de France bude veľmi náročné prekonať. Trojnásobný slovenský športovec roka je výnimočným a nezabudnuteľným pretekárom.
Fanúšikovia predovšetkým v Ružomberku a na Štrbskom Plese čakali trpezlivo na jedného z najlepších cyklistov histórie. Najlepší v kopcovitých etapách už boli dávno prezlečení, absolvovali rozhovory a chystali si prebrať ceny, keď dorazil do cieľa Peter Sagan za veľkého aplauzu nadšených fanúšikov. Všetci vedeli, že v súťažnom drese na ceste ho vidia naposledy, nechýbal preto veľký aplauz ako v časoch jeho najväčšej slávy.
"Vážim si fanúšikov, ktorí ma povzbudzovali počas celej kariéry a chodili za mnou na preteky do zahraničia. Teším sa, že prišli aj na moje posledné preteky na ceste v kariére. Aj kvôli fanúšikom som sa rozhodol, že posledné preteky absolvujem doma na Slovensku," uviedol niekdajší jazdec tímov Liquigas, Cannondale, Tinkoff-Saxo, Bora - hansgrohe a Total Energies. Na Okolo Slovenska sa predstavil v drese družstva Pierre Baguette.
Pri cyklistike plánuje zostať aj v najbližšej budúcnosti. Ako ambasádor spoločnosti Specialized bude navštevovať rôzne cyklistické podujatia. „S cyklistikou určite nekončím, ale s pretekárskou kariérou na ceste určite áno. Svoje som si už odjazdil, čo mi stačí. Je to drina. Vďaka dobrému partnerstvu zo sveta cyklistiky neodchádzam. Nejakým spôsobom sa pri nej budem angažovať. Nemám však momentálne ambíciu byť športový riaditeľ tímu či tréner,“doplnil Peter Sagan.
Víťazstvá už v mladom veku Peter Sagan veľmi skoro ukázal, že má pred sebou zlatú budúcnosť. Už od svojich prvých pretekov ako junior vynikal svojím štýlom a výsledkami. Jeho vstup do sveta profesionálov bol neočakávaný a vo víťaznom duchu. V roku 2010, vo veku 20 rokov, zaznamenal hneď vo svojej prvej sezóne v elitnom pelotóne prvé víťazstvá. Za jediný rok priniesol Tourminátor na pretekársku scénu závan čerstvého vzduchu a rozhodil starých harcovníkov.
Sagan ďalej potvrdil, že nebol len atrakciou na jednu sezónu. V roku 2012 vyhral tri etapy na Tour de France, štyri na Okolo Švajčiarska a päť v Kalifornii.
Peter Sagan je v prvom rade veľký šampión. Trikrát bol majster sveta (2015, 2016, 2017), sedemkrát dokončil Tour de France v zelenom drese, počas kariéry dosiahol 121 oficiálnych víťazstiev. Posledné dosiahol 22. júna 2022 na majstrovstvách Slovenska. Od roku 2012 do roku 2019 mu zrejme nič nestálo v ceste. Až od roku 2020 sa veci skomplikovali.
Trikrát bol pozitívne testovaný na COVID-19 a jeho návrat do súťažného kolotoča nevyšiel podľa plánu. „Už sa toľko netešil. Tento chlapík odolával počas rokov veľkému tlaku, neuveriteľnému množstvu požiadaviek od ľudí. To všetko ho vyčerpalo. Pružina bola zlomená,“ priznal v nedávnom rozhovore pre francúzsky športový denník L’Equipe Jean-René Bernaudeau, šéf tímu TotalEnergies, za ktorý Slovák jazdil posledné dva roky.
Niekedy šokujúce výroky, jazda na zadnom kolese, oslavné gestá, podpísanie jeho knihy divákovi uprostred etapy Tour de France 2019, stretnutie s pápežom Františkom a venovanie žlto-bieleho bicykla. Len zlomok z prípadov, vďaka ktorým sa dostal do centra pozorností médií a užívateľov sociálnych sietí. Aj tieto veci mu priniesli celosvetovú popularitu.
V roku 2017 bol napríklad vylúčený z Tour du France, ako sa neskôr ukázalo neprávom, za kontakt lakťom s Markom Cavendishom.
Majster sveta čakal na svoje piate etapové víťazstvo z Tour tri roky. V pondelok sa na štart tretej etapy postaví v žltom drese pre lídra pretekov.Peter Sagan sa stal prvým Slovákom v histórii, ktorý sa obliekol do žltého dresu pre lídra Tour de France.
Sagan čakal na svoje piate etapové víťazstvo z Tour bez dvoch dní tri roky. „Som veľmi prekvapený, že som vyhral, pretože som si myslel, že v čele sú ešte stále dvaja pretekári z úniku. Prešiel som cieľ a všetci mi hovorili, že som vyhral. „Dnes pracoval dobre celý tím. V závere mi veľmi pomohol Roman Kreuziger. Julian Alaphilippe bol veľmi blízko k víťazstvu, no v špurte som ho zdolal.
Po 60 km prišlo v hlavnom poli k hromadnému pádu, do ktorého sa zamotali aj Joaquim Rodriguez a druhý deň po sebe aj Alberto Contador. Po sto kilometroch mala vedúca skupina náskok okolo šesť a pol minúty, postupne prestalo pršať a spoza mrakov vykuklo aj slnko.
Vysoké tempo hlavného poľa nezvládlo množstvo pretekárov. V prvom ostrom stúpaní asi 8 km pred cieľom sa na čele osamostatnil Stuyven a odštartoval sólojazdu za etapovým víťazstvom. Dva a pol km pred koncom mal stále minútu náskok, no pred sebou záverečný náročný kopec 3. V čele pelotónu bol Roman Kreuziger z Tinkoffu, ktorý makal pre Sagana. 2.
Peter Sagan v nedeľu obhájil titul majstra SR v cyklistických pretekoch s hromadným štartom a na štart Tour de France sa v sobotu 29. júna na Korzike opäť postaví v drese slovenského šampióna. Na 198,6 km dllhej trati so štartom v Novej Dubnici a cieľom na atletickej dráhe štadióna v Dubnici nad Váhom triumfoval v špurte hlavnej skupiny slovenského a českého šampionátu.
Sagan vyhral slovenský šampionát tretíkrát v rade. Po slávnostnom štarte v Novej Dubnici sa pelotón 177 cyklistov vydal na šesť okruhov s náročným stúpaním na Hrabovku, ktoré lemovali tisícky fanúšikov. Cyklistom pripravili fantastickú kulisu.
Hneď v prvom okruhu unikla pätica, v ktorej bol zo Slovákov len Filip Tarageľ z Dukly Trenčín Trek. Dopĺňali ho Česi Vojtěch Beran, Tomáš Čer, Jiří Hudeček a Ondřej Rybín. Vypracovali si maximálne dvojminútový náskok.
Na čele pelotónu pracovali Petrovia Sagan a Velits, ktorí sa v stúpaniach snažili odskočiť od zvyšku početného štartového poľa, aby v zjazdoch nemali výraznejšie problémy.
Takticky jazdil predovšetkým Peter Sagan, ktorému pomáhal brat Juraj. V balíku, ktorého čelo kontrolovali cyklisti Dukly Praha, nechýbali ani Peter Velits či Maroš Kováč, Patrik Tybor a Roman Broniš z Dukly Trenčín Trek.
Vedúca skupina sa zmenšila na tri desiatky jazdcov. Rozhodovalo sa až v záverečnom okruhu a v šprinte na tartane atletického štadióna. Najlepšiu pozíciu mal pri nájazde Peter Sagan a mohol oslavovať.
Peter Velits označil nedeľňajšie preteky za náročné. "Možno by sa zdalo, že záverečné rovinaté okruhy nebudú ťažké, ale zdanie klamalo. Fúkal nepríjemný vietor, bolo to ťažké. Sily ubúdali aj pri náročných stúpaniach na Hrabovku, kde sa pelotón značne preriedil. Na trati boli super fanúšikovia, bolo to veľmi príjemné. V stredu odlietam na Tour de France," povedal Velits.
"Preteky boli zväčša pod kontrolou českých tímov. Škoda, že v záverečných kilometroch dostal defekt môj brat Juraj, musel som si poradiť sám. O únik sa pokúsil Peter Velits aj Čech Bárta, nebola tam preto tlačenica, čo som využil a došiel do prvej zákruty ako prvý. Bola to pre mňa veľmi dobrá príprava na Tour de France, ktorá potvrdila moju kondíciu. Teraz ma však čakajú ďalšie ťažké etapy. Na trati som nemal prakticky žiadne problémy," povedal Peter Sagan.