Legendy Tour de France predstavujú najznámejších a najvýznamnejších cyklistov v histórii najslávnejších etapových pretekov sveta, ktorí svojimi výkonmi, rekordmi a osobitými príbehmi formovali túto legendárnu udalosť. Zapísali sa do histórie ako ikony najslávnejších cyklistických pretekov sveta - Tour de France. Počas kariéry aj po nej ich obdivovali a stále obdivujú milióny fanúšikov. Získavali trofeje, ale aj srdcia priaznivcov, nevyhli sa však ani pádom a škandálom.
Azda najlepším príkladom je Brit Mark Cavendish, ktorý vyhral túto súťaž iba raz aj napriek tomu, že vo Francúzsku dvíhal ruky nad hlavu dovedna už dvadsaťpäťkrát. Naopak Slovák Peter Sagan je prototypom “zeleného muža“, na akého si história Tour de France hádam ani nepamätá.
Zelený dres väčšinou patrí pretekárovi, ktorý sa okrem rýchlosti v záverečných metroch rovinatých etáp môže oprieť aj o svoju všestrannosť. Famózny Mario Cipollini stál na bedni dvanásťkrát, do Paríža však nikdy neprišiel.
Začiatky kariéry Petra Sagana
Peter Sagan je slovenský profesionálny cestný cyklista a podľa odborníkov patrí medzi najväčšie talenty svetovej cyklistiky v súčasnosti. Narodil 26. januára 1990 v Žiline. Peter Sagan je synom Ľubomíra Sagana a jeho manželky Heleny. Vyrastal v žilinskej štvrti Bôrik spoločne s dvomi bratmi a sestrou, kde mali jeho rodičia malý obchod s potravinami.
Keď mal Peter Sagan necelých osem rokov, organizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina v miestnom lesoparku verejný pretek. Prihlásili sa Peter Sagan aj jeho starší brat a vyhrali vo svojich kategóriach. Svoj talent ukázali v celej kráse, čo neuniklo bystrým očiam trénerov Milana Novosada a Petra Zánického, ktorí okamžite navrhli Saganovcom členstvo v klube. Keď mal Peter deväť rokov, začal trénovať v Cyklistickom spolku v Žiline pod vedením trénerov Milana Novosada a Petra Zánického.
Prečítajte si tiež: Víťazstvá Sagana na Tour
Počas svojej mladosti skúšal ako horské, tak aj cestné bicykle a bol dobre známy pre jeho nekonvenčný štýl jazdy v teniskách a tričkách a pitím iba čistej vody. Sagan pritiahol značnú pozornosť, keď sa objavil v Slovenskom pohári s kolesom požičaným od svojej sestry. Sagan omylom predal svoje vlastné a nedostal náhradné od sponzora Velosprint.
Cesta k Zelenému dresu
Pri svojej tretej účasti na najslávnejších cyklistických pretekoch získal druhý najcennejší dres tretíkrát a zaradil sa tak do exkluzívnej spoločnosti pretekárov ako Robbie McEwen, Džamolidin Abdužaparov, Freddy Maertens, Jan Janssen, či dokonca Eddy Merckx. Mladý Žilinčan však patrí do klubu výnimočných iba v dvadsiatichštyroch rokoch, teda v čase, keď jeho súperi z historických tabuliek začali o zelenom drese iba rozmýšľať. Doposiaľ absolútny “šprintérsky“ šampión Zabel získal prvý titul, až keď mal dvadsaťšesť, rovnako ako druhý v poradí Kelly, či uzbecký teror z Taškentu, Ďzamolidin Abdužaparov s tromi víťazstvami.
O absolútnej Saganovej nadvláde svedčí aj náskok, s ktorým vyhral bodovaciu súťaž. Zatiaľ čo v roku 2012 mal v cieli druhý Nemec André Greipel manko 141 bodov a v roku 2013 Cavendish 97 bodov, tentoraz bude líder tímu Cannondale ešte dominantnejší. Súperi totiž už v druhej etape pochopili, že súťaž o zelený dres so Slovákom je iba plytvaním potrebných síl. Práve k tejto írskej legende má Sagan po tejto Tour azda najbližšie. Obom sa totiž podarilo zvíťaziť v bodovacej súťaži bez čo i len jednej víťaznej etapy. Kelly dokonca týmto spôsobom priviezol do Paríža zelený dres až trikrát.
Peter Sagan vyhral bodovaciu súťaž na Tour de France 2019 a získal sedmy zelený dres. Prekonal tak historický rekord Erika Zabela, ktorý bol v .... Obliecť si zelený dres na pódiu na Champs-Elysées je privilégium a veľká česť. O to viac keď je to rekordných sedemkrát.
Sezóny so Zeleným dresom
- 2012 - 1., 3. a 6. etapa, získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže!
- 2013 - získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže!
- 2014 - získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže!
- 2015 - získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže!
- 2016 - získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže!
- 2018 - získal zelené tričko - víťaz bodovacej súťaže! (432 bodov)
Peter Sagan sa zapísal do histórie cyklistiky ako prvý jazdec, ktorý uspel na Tour v boji o zelený dres pri prvých piatich účastiach na pretekoch. Celkovo ich získal 7, pričom mohol mať ešte o jednu viac. V roku 2017 ho z pretekov diskvalifikovali po kontroverznom rozhodnutí a „kontakte“ s Marcom Cavendishom.
Prečítajte si tiež: Svätý Peter: Vývoj miestnej strelnice
Úspechy Petra Sagana v číslach
Peter sa zároveň po 24 etapách na pódiu objavil opakovane. Slovenský pretekár tímu Bora-Hansgrohe odjazdil počas svojho účinkovania na Tour dokopy už 125 dní v zelenom drese z celkových 148. Sagan dosiahol v 7. etape už svoje 45. pódiové umiestnenie na Tour de France.
Sagan vládol bodovacej súťaži v rokoch 2012 - 2016, 2018 a 2019. V rozpätí rokov 2012 - 2018 mala Tour de France šesťkrát víťaza z Veľkej Británie.
Etapové víťazstvá podľa pretekov (min.
- Tour de France: 12x
- Vuelta a Espaňa: 4x
- Giro d Italia: 2x
Umiestnenia v celkovom hodnotení:
- 2012 - 42.
- 2013 - 82.
- 2014 - 60.
- 2015 - 46.
- 2016 - 95.
- 2018 - 71.
- 2019 - 82.
Reakcie Petra Sagana
Počas Tour de France Peter Sagan viackrát komentoval svoje pocity a výkony. Tu sú niektoré z nich:
Prečítajte si tiež: Medzinárodné súťaže v lukostreľbe
- "Som veľmi šťastný za dnešok a musím poďakovať kolegom, makali vpredu posledných 30 kilometrov. Čakal som to ľahšie, bolo to ale vážne ťažké. Hore-dole, pravá zákruta, krátky zjazd a potom zase hore."
- "Mal som šťastie, pretože sa zase blížil Colbrelli. Od polovičky etapy dobre išiel môj tím, hlavne Bodnar s Bughardtom mi potom pripravili pozíciu do stúpania. Sky potom zabral a Gilbert zaútočil, ale chytili sme ho. Greg Van Avermaet začal šprint skoro a pripravil pre nás dobrý šprint. Bolo to technické, úzke, krásna trať."
- "Som rád, že som vyhral, zasa dobre šiel môj tím. Prvý deň po páde (18.
- "Bolo to pre mňa ťažké, veľa som trpel. Kvôli zraneniu aj horúčave. Tím ma počas etapy chránil a pripravili mi pozíciu pre šprint. Chcel som zabojovať o víťazstvo, ale nohy stále boleli."
- "Som rád, že som obliekol zelený dres na Champs-Elysées už po šiestykrát. Je to úžasný pocit, hlavne po tých štyroch ťažkých dňoch, ktoré nasledovali po mojom páde. Bolo to ťažké, ale som tu! Chcem poďakovať tímovým kolegom, podpornému tímu i sponzorom za ich pomoc."
Peter Sagan a jeho odkaz
Peter opäť dokázal, akú živú legendu v ňom slovenský šport má. Počet slovenských vlajok pri trati bol opäť ohromný a žilinská hviezda znova pripomenula divákom v 190 krajinách sveta, že existuje malá krajina pod Tatrami. Určite nikto iný stredoeurópsku krajinku nepropaguje tak, ako práve Peter, veď ľudia mimo Európy často ani nevedia, že kedysi došlo k rozdeleniu Česka a Slovenska... Záujem bulváru i o jeho osobný život naďalej neutícha, čo Petra samozrejme znechucuje od kontaktu s novinárskou obcou. Slovenský cyklista ale opäť tri týždne bavil divákov a dokázal prekonať aj následky nepríjemného pádu. Tohtoročné úspechy boli tvrdo vybojované, Peter to tak napokon robí vždy.