USA testovali zbraň stredného doletu: Informácie a reakcie

Vzdušné sily Spojených štátov uskutočnili vo štvrtok skúšku balistickej rakety, ktorú vypálili zo základne v štáte Kalifornia ponad Tichý oceán. Podľa hovorcu Vandenbergovej leteckej základne severozápadne od Los Angeles bola raketa v „konvenčnej konfigurácii“ vypálená okolo 08.30 h miestneho času (17.30 h SEČ).

Podľa vyhlásenia podplukovníka Roberta Carvera, z ktorého citovala agentúra DPA, raketa odpaľovaná zo zeme dopadla do oceánu po prekonaní vyše 500-kilometrovej vzdialenosti. Americké ministerstvo obrany opísalo testovanú raketu ako prototyp a údaje získané z testu chce využiť pri vývoji budúcich „kapacít stredného dosahu“, uviedla DPA s odvolaním sa na Carvera.

Balistické strely môžu niesť konvenčné, chemické, biologické alebo aj jadrové hlavice. Štvrtkovému vypáleniu rakety prechádzali náznaky zo Severnej Kórey, že by mohla v najbližších týždňoch podniknúť vlastný test balistickej rakety ako „vianočný darček“ Spojeným štátom v prípade, že americká strana do konca roka nepríde s ústupkami vo vzájomných rokovaniach. Malo ísť o skúšku balistickej rakety stredného doletu.

Armáda Spojených štátov zaznamenala v noci nadnes „neúspešnú“ skúšku balistickej rakety stredného doletu, ktorú podnikla Severokórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), napísala agentúra AP. Podľa predpokladov USA sa Severná Kórea snažila otestovať raketu typu Musudan, balistickú strelu stredného doletu. Uviedla to dnes tlačová služba strategického velenia ozbrojených síl USA (USSTRATCOM).

Hovorca amerického ministerstva obrany Gary Ross vo svojej reakcii zdôraznil, že Washington odsudzuje novú raketovú skúšku KĽDR a tento čin označil za provokáciu.

Prečítajte si tiež: Zbrane, ktoré spôsobili hrôzu v prvej svetovej vojne

Reakcie na test americkej strely

Moskva v reakcii na nedeľný test americkej strely s doletom vyšším, ako povoľovala vypovedaná zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), opäť uistila, že nerozmiestni nové rakety, kým tak neurobia Spojené štáty, a to "v akejkoľvek oblasti sveta". „Nenecháme sa vyprovokovať.

Americký test Riabkov označil za dôkaz, že Spojené štáty už dlho pred vypovedaním zmluvy vyvíjali zbrane zakázané touto zmluvou a že politika USA smeruje k zvyšovaniu vojenského napätia. „Skúška zdokonalenej strely typu Tomahawk sa odohrala doslova 16 dní po tom, čo USA opustili INF a platnosť tejto zmluvy skončila.

Určite nemôže byť jasnejšie a zjavnejšie potvrdenie, že vývoj adekvátnych zbraňových systémov sa v USA viedol dávno,“ povedal. Upozornil, že strela odštartovala z univerzálneho odpaľovacieho zariadenia Mk41, ktoré môže slúžiť k vypusteniu protiraketových striel SM-3 či striel s plochou dráhou letu rôzneho typu. „To budí poľutovanie.

Spojené štáty v nedeľu vykonali test strely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletom vyše 500 kilometrov, prvej po vypovedaní zmluvy INF. Putin už vo februári povedal, že jeho krajina na krok Washingtonu odpovie rovnako, teda od zmluvy tiež odstúpi a začne vývoj nových rakiet. Začiatkom augusta uviedol, že poveril ministerstvá obrany a zahraničia a vonkajšiu rozviedku, aby sledovali kroky USA pri rozmiestňovaní rakiet stredného a krátkeho doletu.

Čína v utorok varovala, že americký test rakety stredného doletu povedie k novým „pretekom v zbrojení“. „Tento krok Spojených štátov spustí nové kolo pretekov v zbrojení vedúce k eskalácii vojenskej konfrontácie, ktorá bude mať vážny negatívny vplyv na medzinárodnú a regionálnu bezpečnostnú situáciu,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang. Vrcholný diplomat zároveň obvinil Spojené štáty z toho, že začali po svete tieto zbrane rozmiestňovať.

Prečítajte si tiež: Ako si vybrať zbraň

Zmluva INF a jej zánik

Dohoda medzi ZSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, skúšky a rozmiestňovanie rakiet s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Po jej podpise zničili oba štáty 2 692 pozemných balistických rakiet a striel s plochou dráhou letu s konvenčnou aj jadrovou náložou.

V roku 1987 vtedajší prezident Spojených štátov Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov podpísali zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Dohovor signatárom zakazoval výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Obmedzenie sa týkalo aj odpaľovacích zariadení.

V roku 2019 USA pod vedením vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa od zmluvy odstúpili, ako dôvod uviedli porušovanie záväzkov zo strany Ruska. Moskva obvinenia odmietla a následne potvrdila zánik dohovoru. Moskva zároveň tvrdí, že podmienky naďalej dodržiava na základe jednostranného moratória. "Je zrejmé, že naše moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu už prakticky nie je životaschopné a bude nutné ho opustiť. USA arogantne ignorovali varovania Ruska a Číny a v praxi prešli na rozmiestňovanie zbraní tejto triedy v rôznych oblastiach sveta," povedal Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie v tejto súvislosti spomenul nedávne použitie ruskej rakety stredného doletu Orešnik, ktorú ruská armáda minulý mesiac vystrelila na ukrajinské mesto Dnipro. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy uviedol, že tak Rusko urobilo v reakcii na údery ukrajinskej armády na ruské územie americkými a britskými strelami.

Súčasná situácia a budúcnosť kontroly zbrojenia

Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov pred niekoľkými dňami vyhlásil, že medzinárodná kontrola zbrojenia je kvôli nedostatku dôvery medzi Ruskom a Západom vecou minulosti. Moskva podľa neho v reakcii na akékoľvek bezpečnostné hrozby použije zbrane, ktoré bude považovať za vhodné.

Prečítajte si tiež: Využitie držiakov na zbrane

V posledných rokoch prestalo platiť viac zmlúv o kontrole zbrojenia. Na otázku, či Rusko odstúpi od zmluvy Nový START, ktorá obmedzuje počet strategických jadrových zbraní, pred vypršaním jej platnosti v roku 2026, Lavrov odpovedal, že v súčasnej dobe neexistujú podmienky pre strategický dialóg s Washingtonom.

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú teraz označované za najhoršie od čias kubánskej krízy z roku 1962. Zhoršila ich ruská invázia na Ukrajinu, keď sa Spojené štáty pod vedením súčasného prezidenta Joea Bidena postavili na stranu napadnutého Kyjeva. V januári sa v USA vymení administratíva a do Bieleho domu sa vráti Donald Trump.

Ďalšie udalosti a testy

Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR sa Rusko pripravuje na cvičný štart medzikontinentálnej balistickej strely RS-24 Jars, ktorý sa mal najprv uskutočniť v noci z 18. na 19. mája. Očakávaný štart sa má uskutočniť z lokality v okolí obce Svobodnyj v Sverdlovskej oblasti, približne 100 kilometrov severovýchodne od Jekaterinburgu. To je hlboko vo vnútrozemí Ruskej federácie, čo zdôrazňuje, že nejde o bezprostredne útočný manéver, ale skôr o demonštráciu kapacít a pripravenosti.

Strela RS-24 Jars patrí k najmodernejším prvkom ruského strategického jadrového arzenálu. Ide o mobilný i silo-umiestniteľný systém na tuhé palivo, ktorý bol do služby zaradený v roku 2009 a od roku 2010 je operačne nasadzovaný. Jeho hlavnou prednosťou je schopnosť niesť viacnásobné, nezávisle navádzané návratové hlavice (MIRV), ktoré umožňujú zasiahnuť niekoľko cieľov zároveň.

RS-24 dosahuje rýchlosť prevyšujúcu Mach 25, teda viac ako 30 000 kilometrov za hodinu, čo z nej robí extrémne rýchly cieľ pre akýkoľvek systém protiraketovej obrany. Jej hlavice môžu niesť jadrový náklad s celkovým ničivým potenciálom presahujúcim jeden megaton TNT, čo z nej robí obzvlášť nebezpečný systém. Počas takýchto testov však bývajú strely vybavené konvenčnými, nie jadrovými hlavicami.

Ohlásený test nasleduje len niekoľko dní po mierových rozhovoroch v Istanbule a prakticky zhoduje s avizovaným telefonátom medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa mal uskutočniť 19. mája o 10:00. Podobné „náhodné“ načasovanie nie je v posledných mesiacoch výnimočné. V novembri 2024 Rusko napríklad vypálilo balistickú strelu stredného doletu typu Orešnik na ukrajinské mesto Dnipro len krátko po tom, ako Spojené štáty a Veľká Británia zrušili obmedzenia na ukrajinské údery proti cieľom na ruskom území. Tento incident nasledovala masívna mediálna kampaň v ruských štátnych médiách, zameraná na oslabenie západnej podpory pre Ukrajinu.

Podľa dostupných informácií však k testu v pôvodne plánovanom termíne uskutočnený nebol, keďže neboli zachytené žiadne známky o štarte tejto rakety. Tieto strely používajú ako svoj pohon motory na tuhé palivo, pričom sa skladajú až z troch samostatných stupňov. Na výšku, resp. dĺžku, merajú 22,5 metra a majú priemer 2 metre, pričom pri štarte dosahuje ich hmotnosť až takmer 50 ton, píše Army Recognition.

tags: #usaotestovali #zbran #stredneho #doletu