Alice Robinsonová triumfovala v obrovskom slalome Svetového pohára v Tremblante

Novozélandská lyžiarka Alice Robinsonová zvíťazila v pretekoch obrovského slalomu Svetového pohára v kanadskom Tremblante. Novozélanďanka sa z triumfu tešila opäť po týždni, zvíťazila aj v americkom stredisku Copper Mountain a vyšvihla sa do čela hodnotenia disciplíny.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní pokračoval na mikulášsku sobotu pretekmi v kanadskom Tremblante. Na pláne bol obrovský slalom žien. Dnešný obrovský slalom v Tremblante sa išiel klasicky na dve kolá. Prvé začalo o 11:00 miestneho času, druhé o 14:00. Šesťhodinový časový posun však znamenal, že na území Slovenska sme tieto preteky sledovali od 17:00, respektíve od 20:00.

Priebeh a výsledky pretekov

Robinsonová v ňom chystala útok na obhajobu víťazstva spred týždňa z amerického strediska Copper Mountain. V náročných podmienkach nedokončila 1. kolo víťazka prvého „obráku“ sezóny Julia Scheibová z Rakúska a ani Švédka Sara Hectorová. Na druhú Zrinku Ljutičovú z Chorvátska mala pred druhou jazdou náskok 33 stotín sekundy, priebežne tretia bola s mankom 49 stotín vedúca pretekárka v celkovom poradí Mikaela Shiffrinová z USA.

Druhá Zrinka Ljutičová z Chorvátska zaostala o 94 stotín sekundy, tretia skončila domáca Valerie Grenierová so sekundovou stratou.Alice Robinson (NZL) 2:16.18, Zrinka Ljutic (CRO) +0.94, Valerie Grenier (CAN) +1.00, Camille Rast (SUI) +1.21, Clara Dorez (FRA) +1.51, Mikaela Shiffrin (USA) +1.65, Estelle Alphand (SWE) +1.94, Sofia Goggia (ITA) +1.98, Lara Della Mea (ITA) +2.14, Nina O Brien (USA) +2.23.

Na štarte dnešných pretekov sa postavilo rovných päťdesiat pretekárok. Ako 46. v poradí išla Rebeka Jančová. Mladú Slovenku čakal druhý štart v aktuálnej sezóne Svetového pohára. Premiéru absolvovala v Soeldene takisto v obrovskom slalome, no nepostúpila z prvého kola, keď obsadila 55. priečku. Slovenská reprezentantka Rebeka Jančová sa neprebojovala do 2. kola. Obsadila v prvom kole 40. miesto so stratou 3.74 na prvú Robinson. Na postup do druhého kola potrebovala o sekundu a osem stotín lepší čas.

Prečítajte si tiež: Novinky zo Svetového pohára v biatlone

Jančová má za sebou druhé preteky v sezóne v obrovskom slalome, v rakúskom Söldene prišla do cieľa 1. kola na 55. mieste s priepastnou stratou 8,43 sekundy. Teraz podala lepšiu jazdu, keď sa dobre popasovala s náročnými podmienkami. Na štarte bolo 50 lyžiarok.

Na čele celkového hodnotenia zostala Mikaela Shiffrinová, v sobotných pretekoch obsadila 6. miesto.

Výsledky 1. kola (TOP 15):

  • Alice Robinson (NZL) 1:07.05
  • Zrinka Ljutic (CRO) +0.33
  • Mikaela Shiffrin (USA) +0.49
  • Thea Louise Stjernesund (NOR) +0.53
  • Valerie Grenier (CAN) +0.74
  • Camille Rast (SUI) +1.14
  • Clara Direz (FRA) +1.16
  • Maryna Gasienica-Daniel (POL) +1.16
  • Britt Richardson (CAN) +1.17
  • Sofia Goggia (ITA) +1.27
  • Stephanie Brunner (AUT) +1.28
  • Mina Fuerst Holtmann (NOR) +1.28
  • Estelle Alphand (SWE) +1.57
  • Emma Aicher (GER) +1.60
  • Katharina Liensberger (AUT) +1.84

Výsledky 2. kola:

  • Lara Della Mea (ITA) 1:08.91
  • Nina Astner (AUT) +0.21
  • Alice Robinson (NZL) +0.22
  • Camille Rast (SUI) +0.29
  • Paula Moltzan (USA) +0.43
  • Nina O Brien (USA) +0.44
  • Valerie Grenier (CAN) +0.48
  • Erika Pykalainen (FIN) +0.51
  • Clara Direz (FRA) +0.57
  • Estelle Alphand (SWE) +0.59
  • Sue Piller (SUI) +0.78
  • Wendy Holdener (SUI) +0.81
  • Zrinka Ljutic (CRO) +0.83
  • Lara Colturi (ALB) +0.88
  • Emma Aicher (GER) +0.90

Alice Robinsonová uviedla v cieli v rozhovore pre Svetovú lyžiarsku a snoubordovú federáciu (FIS): „Som spokojná, boli to ťažké preteky. Som rada, že som zajazdila dobre obe kolá. Bolo to ťažké technicky, ale preverilo ma to a teším sa, že mi to takto vyšlo.“

Prečítajte si tiež: Pohľad na tréning vzpieračov

Bolo to pre ňu šieste víťazstvo v prestížnom seriáli, všetky získala v obrovskom slalome. Bude favoritkou aj v ďalších pretekoch, tie sú v Tremblante na programe v nedeľu.

V úvode sezóny SP žien v lyžovaní má rýdzo technický ráz. V rámci prvých štyroch zastávok sa išiel trikrát slalom a dvakrát práve obrovský slalom. Najkonzistentnejšie výsledky v tejto disciplíne doposiaľ predviedla Julia Scheib; v Soeldene zvíťazila a v Copper Mountain brala druhé miesto za Robinson. Čo sa týka Mikaely Shiffrin, tá zatiaľ dosahuje lepšie výsledky v slalome. Vyhrala všetky tri slalomárske preteky v tejto sezóne, v "obráku" však brala "len" štvrté a štrnáste miesto.

Prečítajte si tiež: 7,5 km šprint v biatlone

tags: #vcerajsie #vysledky #obrovsky #slalom #zien