Anna zo Zeleného domu: Príbeh Anny Shirleyovej

Anna zo Zeleného domu je prvý román kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej. Dátum vydania je 1. 13. Miesto deja románu je Ostrov princa Eduarda, v dedine Avonlea.

Obsah diela

Tento príbeh sa odohráva v dedinke Avonlea. Tu žijú súrodenci Matej a Marilla, ktorí sa rozhodli adoptovať syna. Keď Matej príde na stanicu, aby chlapca odviezol do Zeleného domu zistí, že sa stal omyl a pani Spencerová im namiesto chlapca poslala jedenásťročné dievča menom Anna Shirleyová. Anna nebola veľmi milá, ani pekná. Keď sa vrátia domov, Marilla je prekvapená a chce Annu vrátiť. Nakoniec si Annu ponechá a snaží sa z nej vychovať slušné dievča. Marilla sa rozhodla poslať Annu do školy.

V škole si ju každý obľúbil, okrem Gilberta Blytha, pretože ju nazval Ryšavkou. Našla si aj dôvernú priateľku Dianu Barryovú. Raz Marilla Anne povolí pozvať Dianu na čaj. Táto návšteva sa skončí veľmi zle, pretože Anna jej nevedomky miesto ríbezľového muštu dá vypiť víno. A tak sa im Dianina mama zakáže spolu kamarátiť. O niekoľko dní sestra Diany Minnie May dostane záškrt, Anna ju zachráni.

Anna čoraz viac vynikala v škole a ešte vždy súperila s Gilbertom o prvenstvo v učení. Nová učiteľka slečna Stacyová u žiakov rozvíjala fantáziu. Mnoho žiakov nevedelo svoju fantáziu tak využiť ako Anna, a preto sa spolu s Dianou rozhodne založiť Klub rozprávkarov. Keď prišli Vianoce Matej Anne daroval krásne šaty s nazberanými rukávmi, o ktorých vždy snívala. Tie šaty využila aj na výstave v meste, kam ju spolu s Dianou pozvala teta Jozefína, ktorá si Annu na počudovanie veľmi obľúbila.

V škole sa schyľovalo k vážnym zmenám. Tí žiaci, ktorí chceli byť učiteľmi sa celý rok pripravovali na skúšky do Kráľovskej akadémie. Na konci roka im slečna Stacyová dala takú menšiu skúšku, aby zistila ako sú žiaci pripravení. Anna s Gilbertom bola opäť na prvom mieste. Po úspešnom vykonaní skúšok na Kráľovskej akadémii tam Anna začala študovať. Anna bola výbornou študentkou a počas štúdii sa neustále snažila byť lepšia ako Gilbert.

Prečítajte si tiež: O psychoanalytickej psychoterapii

Na konci posledného roka štúdii Anna získala štipendium na vysokú školu v Redmonde. Cez prázdniny Matej náhle zomiera a Anna odmieta štipendium. Rozhodla sa radšej ostať pri Marille v Zelenom dome. Gilbert jej daroval svoje učiteľské miesto v Avonleu a Anna mu odpúšťa, že ju v minulosti nazval Ryšavkou.

Charakteristika Anny

Anna je milé, veselé dievča s obrovskou fantáziou. Je veľmi hravá a múdra. Anna bola často nešťastná kvôli ryšavým vlasom. Kvôli nim si aj často poplakala, pretože sa jej zdalo, že je veľmi škaredá, pehavá a veľmi chudá. Niektorí ju za takú považovali, ale iní ju vnímali ako hravé dievčatko, ktoré spoznáva okolitý svet. V škole chcela byt vždy najlepšia, aby dosiahla svoj vytúžený cieľ; chcela sa stať učiteľkou.

Keď prišla do Zeleného domu nebola veľmi obľúbená. Všetci ju považovali za nevychovanú, ale po čase zistili, že sa z nej stala pravá slečna. Marilla si niekedy nechcela pripustiť, že by bez nej nebola šťastná, ale musela sa s tým zmieriť, pretože bola veľmi rada, keď jej Anna rozprávala zážitky, hoci jej niekedy z toho šla prasknúť hlava. Občas jej prekážala Annina fantázia, pretože to v niektorých prípadoch preháňala, ale ryšavá Anna si rada predstavovala veci, ktoré nemôžu byť skutočnosťou. Marilla spolu s Matejom boli veľmi hrdí na ňu, lebo mala najlepšie výsledky v škole šikovnosťou prevyšovala ostatných. Postupom času prišli na to, že dom by bol bez nej prázdny.

Medzi jej horšie vlastnosti patrila jej výbušnosť, pri ktorej sa nevedela ovládať.

Adaptácie a pokračovania

  • 1908 - Anne of Green Gables (Anna zo Zeleného domu) - L. C.
  • 1909 - Anne of Avonlea (Anna z Avonlea) - L. C.
  • 1915 - Anne of the Island (Anne na Redmonde) - L. C.
  • 1919 - Rainbow Valley (Dúhové údolie) - McClelland & Stewart (Kanada), Frederick A.
  • 1936 - Anne of Windy Poplars (Anne v Summerside) - McClelland & Stewart (USA), Anne of Windy Willows - George G.
  • 1939 - Anne of Ingleside (Anne z Ingleside) - McClelland and Stewart (Kanada), George G. Harrap & Co.
  • 1912 - The Chronicles of Avonlea (Kronika Avonlea) - McClelland & Stewart (Kanada), L.C.

Anna zo Zeleného domu jej spočiatku vydavatelia zamietli, po dvoch rokoch text prepracovala, kniha vyšla tlačou a mala obrovský ohlas. Tretiemu dielu sa bránila niekoľko rokov, podľa literárnych historikov údajne nemala v pláne vyhovieť očakávaniu čitateľov, ktorí si priam žiadali romantické zakončenie Anne s Gilbertom. Ktovie, či to nesúviselo aj s faktom, že sa medzitým sama vydala a narodili sa jej deti. Keď sa konečne podvolila, napísala si to po svojom - oboch, Anne aj Gilberta, nechala poriadne sa vytrápiť.

Prečítajte si tiež: Slovenská biatlonistka Donovalová

V období, keď odmietala v Anne pokračovať, však písala poviedky a posielala ich svojmu vydavateľovi. Ten si chcel nejako poradiť s Anne a Avonlea, medzitým už preslávené po celom kontinente, preto Montgomeryovú presvedčil, že jej poviedky vydá, ak do nich sem-tam zamieša Anne a Avonlea. No na sklonku života sa Lucy Maud k Anne vrátila. To je jeden z dôvodov, pre ktoré som presvedčená, že Anne bola autorkiným alter egom. Niektorí historici uvádzajú, že motívom na napísanie dodatočných dvoch dielov boli peniaze. Dovolím si o tom pochybovať. Montgomeryová už totiž na honorároch a autorských právach na filmy zarobila toľko, že si mohla dať postaviť vlastný dom v Toronte.

Podľa mňa si aj sama uvedomovala, že v nej chýba najmä Annino vnútorné prežívanie intimity a tiež hlbšie spracovanie jej vzťahu ku Gilbertovi.

Príbeh Anny v Avonlea

Červenovlasá jedenásťročná sirota Anne Shirleyová sa omylom dostane do opatery postarších súrodencov Matthewa a Marilly Cuthbertovcov. Matthewa si získa okamžite svojím hĺbavým štebotaním, Marillu neskôr ťažkým osudom a zvláštnym spôsobom myslenia. Okrem bujnej fantázie a živého ducha má výbušnú povahu a neustále kopí chybu na chybu. Všetko si až priveľmi pripúšťa k srdcu a ťažko znáša. Popritom sa svojským spôsobom postupne zžíva s novým prostredím a silno sa k nemu pripútava. Okolie ju očarí, každý kútik je pre ňu jedinečný a malebný. Anne si naplno uvedomuje, že za nový domov musí byť vďačná. Nielenže postupne prirastá svojim opatrovníkom k srdcu, ale ich aj veľmi ľúbi. Všetci traja tak vytvoria veľmi súdržnú, láskyplnú rodinu, ktorú nenaruší ani Marillina prísna výchova.

Ukáže sa, že Anne je veľmi bystrá a učenlivá, nielen doma, ale aj v škole. Krátko po príchode si získa dôvernú priateľku Dianu, ale aj zdanlivého nepriateľa a vytrvalého súpera v učení Gilberta Blytha. Nevychovávajú ju však iba Matthew a Marilla, ale aj ďalší dospelí - pani Lyndová, učiteľka slečna Stacyová, nový pastor pán Allan a ešte väčšmi jeho manželka pani Allanová. A hoci to navonok nevidno, podstatný vplyv na jej rast a dozrievanie má Gilbert a súperenie s ním. Na konci dielu má Anne za sebou nielen základnú školu, ale aj akadémiu Queenʼs. Za jeden rok absolvovala dvojročný učiteľský kurz a dostala licenciu učiteľky ľudovej školy (rovnako ako jej autorka). Navyše vyhrala neoceniteľné Averyho štipendium a vďaka nemu sa chystá na vysokú školu.

Uplynulo už päť rokov, odkedy Anna Shirleyová prišla do Avonlea. Aj sama cíti, že trochu vyrástla, no ešte vždy je rovnako chudá a červenovlasá, ako keď si ju Matej a Marilla Cuthbertovci vzali zo sirotinca. Po Matthewovej smrti dobrovoľne odložila svoj sen o vysokej škole Redmond, aby nenechala Marillu doma samu. Farmu dali do prenájmu pánovi Barrymu a Anne sa ujme miestnej školy, ktorú jej Gilbert prepustil, s pevným predsavzatím, že ju jej žiaci budú zbožňovať a že žiadne dieťa nikdy neudrie. Pri takých deťoch, ako je vytrvale zlomyseľný Anthony Pye, rovnako pevne rozhodnutý robiť problémy, to však ide veľmi ťažko. V Avonlea pribudnú nové postavy: pán Harrison s vulgárnym papagájom Gingerom, Paul Irving, ktorý má podobnú predstavivosť ako Anne či netypická stará dievka slečna Lavendar. Marille a Anne vstúpia do života päťročné siroty, dvojčatá Davy a Dora. Davy je hotová katastrofa a sľubuje veru horúce chvíľky.

Prečítajte si tiež: Malatiná - Anna cyklotrasa

Gilbert sa očividne veľmi teší, že sa s ním Anne zmierila. Začne jej prejavovať mimoriadnu, a nie nevítanú pozornosť, zatiaľ čo Diana medzitým dospieva akosi rýchlejšie než ona a začína sa jej vzďaľovať. A keďže celá bývalá partia zo školských čias je už dospelá, Anne a Gilbert založia Avonlejský okrášľovací spolok a s kamarátmi sa usilovne chopia príležitosti zdokonaliť svoje okolie, čo občas prinesie aj nečakané zvraty.

Anne sa konečne vybrala na vysnívanú vysokú školu Redmond v meste Kingsport v provincii Nové Škótsko. Je jej síce smutno, že opúšťa Marillu a dvojčatá Davyho a Doru, ale teší sa, že sa z nej stane bakalárka a nazbiera nové zážitky a skúsenosti. Z Avonlea odchádzajú na Redmond iba traja: Anne, Gilbert a Charlie Sloane.

Vysoká škola a dospievanie

V prvom roku na Redmonde býva so spolužiačkou z Queenʼs Priscillou Grantovou a nájde si aj veľa nových priateľov, ktorí ju vtiahnu do čulého spoločenského života, najmä excentrickú, bohatú a nerozhodnú Philippu Gordonovú. Od druhého ročníka sa k nim pripojí ďalšia spolužiačka z Queenʼs Stella Maynardová. Spoločne sa im podarí prenajať si malebný domček U Patty, ktorý im ochotne prepustia slečny Patty a Maria Spoffordové, zatiaľ čo odcestujú na potulky po Starom svete. Tu si štyri dievčatá vytvoria útulné hniezdo nielen pre seba, ale aj mačky a tetu Jamesinu, ktorá na to všetko múdro dozerá spolu s dvoma veľkými porcelánovými psami Gógom a Magógom.

Všetci Annini vrstovníci priamo pred jej očami dospievajú, dievčatá, s ktorými vyrastala, sa postupne vydávajú a chlapci sa ženia. Ona sa však nechce vzdať vlastného vysnívaného sveta. Obletuje ju mnoho obdivovateľov a hrnú sa jej absurdné žiadosti o ruku, ktoré jednu po druhej odmieta. V hrozivom návale pytačov sa na konci druhého ročníka vysloví aj Gilbert, ktorý už má obavy, že Anne napokon niektorú z tých žiadostí prijme. Požiada ju o ruku. Anne však zareaguje presne opačne. Obviní ho, že tým zničil ich priateľstvo. Gilberta to hlboko zasiahne a Anne si vzápätí uvedomí, že stratila najbližšieho priateľa. Nedokáže si predstaviť, ako bude jej život bez Gilberta vyzerať.

Philippa ju síce na rozptýlenie vezme na dva týždne do Bolingbroku a Anne navštívi svoj rodný dom aj hrob rodičov, no ďalej je to už iba utrpenie. Na začiatku ďalšieho roka konečne stretne svojho rozprávkového princa v podobe Roya Gardnera a dva roky s ním chodí, zatiaľ čo Gilbert sa ukazuje s peknou Christine Stuartovou a vraví sa, že sú zasnúbení. Anne študuje, obklopujú ju kamarátky a má veľmi atraktívneho frajera, aj sama si nahovára, že by mala byť šťastná, no nie je. Jej vnútorné rozpoloženie sa neustále zhoršuje. Dobiehajú ju jej romantické predstavy, ktoré v posledných rokoch utŕžili také ťažké rany, že z nich sotva zostali posledné franforce. Diana sa vydá za Freda Wrighta a ona cez prázdniny učí vo vzdialenom meste na opačnom konci ostrova medzi úplne cudzími ľuďmi. Neuľaví sa jej ani počas posledného roku na vysokej škole, ktorý by si mala vychutnávať, lebo dobre vie, že školské roky sa už nikdy nevrátia, a navyše deň promócie, ktorý si kedysi (spoločne s Gilbertom) vysnívala ako vytúženú métu a najšťastnejší deň života, si rovnako ako posledné roky štúdia zapamätá iba ako nočnú moru. A doma sa potom dozvie, že Gilbert umiera.

Anne v Summerside

Štvrtý diel série románov o Anne zo Zeleného domu napísala autorka dodatočne tridsať rokov po prvom diele. Anne medzitým prijala miesto riaditeľky strednej školy v Summerside. Našla si bývanie u dvoch starších vdov a ich gazdinej Rebeccy Dewovej v dome zvanom Windy Willows (Vetrom rozviate vŕby). Tieto tri ženy si ju obľúbili a na pár rokov jej vytvorili druhý domov. V škole však od začiatku musela bojovať s nepriazňou klanu Pringlovcov, ktorý ovládal mesto a pôvodne chcel na jej miesto presadiť iného kandidáta. A keďže deti z tohto klanu tvorili väčšinu Anniných žiakov, nedarilo sa jej prekonať ich odpor a protivenstvá zvyčajnou láskavosťou. Po prvom polroku sa k nej však zhodou okolností dostala neverejná informácia, ktorá mohla Pringlovcom uškodiť. Anne im to oznámila a oni úplne zmenili postoj. Anne sa stala ich obľúbenkyňou.

Rozprávanie o tomto období Anninho života sa líši od všetkých ostatných dielov. Sčasti má formu Anniných listov Gilbertovi, sčasti ho podáva rozprávač. Je to jediný diel, kde sa môžeme hlbšie ponoriť do Anninho vzťahu ku Gilbertovi. Autorka doň opäť povkladala množstvo kratších individuálnych príbehov a zaujímavých osudov vždy nových a nových hrdinov, do ktorých Anne spôsobom sebe vlastným priamo či nepriamo zasahuje. A ako to už u nej býva, viacerým z nich pomohla úplne zmeniť život.

Návrat Gilberta a spoločný život

Ako už čitatelia asi vedia, utrpenie posledných dvoch Anniných rokov na Redmonde sa skončilo pár týždňov po promócii, keď sa nečakane dozvedela, že Gilbert umiera. Vtedy prežila najhoršiu noc svojho života, lebo si naplno uvedomila, že bez neho nemôže žiť. Gilbert sa našťastie uzdravil, zistil, že Anne už svoju lásku k nemu nepotláča, neváhal a na Philippinu radu ju požiadal o ruku znova. Úspešne. Obaja boli nevýslovne šťastní, hoci so svadbou museli počkať tri roky, kým Gilbert skončil medicínu. Tento diel sa začína prípravami na prvú svadbu v Zelenom dome.

Svadba prebehne bez akejkoľvek nervozity, obaja novomanželia sú nevýslovne šťastní a hneď sa odoberú do bydliska, kde strávia zvyšok života. Nové bydlisko a pôsobisko ich očarí a, samozrejme, prinesie množstvo nových postáv - obyvateľov Glenu St. Mary: najmä starého správcu majáka kapitána Jima, ktorý trochu pripomína Matthewa, excentrickú starú dievku slečnu Corneliu, tragickú a utiahnutú susedku Leslie Moorovú s postihnutým manželom Dickom, neskôr novú gazdinú, tiež starú dievku Susan Bakerovú. Doktor Dave Blythe, Gilbertov prastrýko, po ktorom prebral prax, sa spolu s manželkou v knihe iba mihne. Domček, v ktorom v tomto diele bývajú, je Anniným vysnívaným domom, malebný, s nádhernou voňavou záhradou a potokom pretekajúcim v jej kúte. Je však malý a od dediny dosť vzdialený. Anne v ňom prežije najšťastnejší rok svojho života, kým ju nepostihne tragédia po narodení prvého dieťaťa, no keďže v ňom príde na svet aj druhé dieťa, krásny zdravý synček Jem, ukáže sa, že budú potrebovať väčší domov. Gilbert sa preto rozhodne kúpiť krásne a rozľahlé sídlo priamo v dedine.

Rodinný život v Ingleside

Anne s Gilbertom sú manželia už takmer deväť rokov. Majú krásny, priestranný dom a rušný domov, plný lásky. Všetky dostupné anotácie nás presviedčajú, že Anna sa vôbec nezmenila. Ale ako sa mohla nezmeniť, keď už je päťdetnou, onedlho šesťdetnou matkou a všetok čas jej zaberajú nezbednosti, starosti a bolesti jej detí? Veď predsa nezostala tou jedenásťročnou sirotou bez domova, rodiny, priateľov či blízkych, ktorá všetkých ohuruje nekonečnými rečami. Ani dieťaťom s doširoka otvorenými očami, vnímajúcim krásu navôkol, a vzletnými romantickými predstavami, do ktorých si projektovala vlastný svet. Anne je síce stále hlavná hrdinka, ale autorkina pozornosť sa už postupne začína obracať na jej deti. Z dievčaťa s hlavou plnou fantastických predstáv sa premenila na zrelú, múdru, milujúcu ženu a matku, ktorá všetkých a všetko navôkol zahŕňa starostlivosťou a vrúcnou láskou. Stala sa z nej Anne z Ingleside, v ktorom strávila väčšinu života.

Do rodinnej pohody im síce načas vnikne nevľúdna Gilbertova prateta Mary Maria, ale tú sa našťastie podarí v pravý čas odpraviť domov. Deti matku zbožňujú, ale aj ochraňujú a bránia. No hoci žijú v šťastnom domove s pozornými, milujúcimi rodičmi a starostlivou gazdinou Susan, prežívajú aj vlastné detské trápenia a starosti, ktoré treba riešiť, uhládzať, vysvetľovať a utišovať. Jem napríklad nemá šťastie na domácich miláčikov, Walter nedokáže byť nebojácnym hrdinom, dvojčatá Nan a Di sa dajú ľahko oklamať kamarátkami. Anne po všetkom tom ošetrovaní a výchove zrazu zasiahne kríza. Gilbert rokmi nadobudol reputáciu výnimočného lekára, asistuje pri príchode do života aj odchode z neho, čím sa okruh jeho pacientov natoľko rozšíril, že takmer nie je doma. Anne má zrazu neodbytný pocit, že jej venuje čoraz menej času a pozornosti, a začína sa báť, že už ju neľúbi.

Dúhové údolie a pastorove deti

Malebný zalesnený kútik vedľa Anninho a Gilbertovho sídla Ingleside si ich deti nazvali Dúhovým údolím. Je pre nich doslova rajom a trávia v ňom pri hrách takmer celé dni. Život v Glene St. Mary však obrátia hore nohami štyri deti nového pastora, ovdoveného Johna Mereditha. Ten sa neustále stráca v myšlienkach a ony si aj samy uvedomujú, že ich nemá kto vychovávať a ich domácnosti chýba starostlivá ruka. S Anninými deťmi od začiatku tvoria zohratú a nerozlučnú partiu. Sebe i otcovi však narobia nevídané starosti a vyvolajú obrovské množstvo škandálov.

Autorka v posledných dieloch postupne presunula pozornosť z Anne na jej deti, hoci aj v tomto diele sa spomína často najmä v krízových okamihoch, keď treba problémy nejako racionálne uchopiť a vyriešiť. Ani tu však Anne neuhla zo svojho vľúdneho a chápavého postoja k ľuďom, hľadí na nich z lepšej stránky a dokáže ovplyvniť aj svoje okolie, aby ich videlo podobne. Aj vďaka tomu sa obyvatelia Glenu St. Mary začnú stavať voči novému pastorovi a jeho deťom vľúdnejšie. Annine deti od predchádzajúceho dielu podrástli a venujú sa svojim záujmom. Stredobodom záujmu sú tentoraz malí Meredithovci: Faith, Una, Jerry a Carl.

Anna ako inšpirácia

Pamätám si, keď som Annu čítala prvý raz. Objavila som ju v knižnici a okamžite som sa zamilovala. Bola úžasná. Vždy pohotová, úprimná a zamilovaná do života. Až keď som prečítala Annu zo Zeleného domu, pochopila som, že nie som jediný romantický podivín na svete. Lucy Maud Montgomeryová, ktorá vdýchla život Anne Shirleyovej, sa narodila v roku 1874 na Ostrove Princa Edwarda, odkiaľ pochádza aj jej knižná hrdinka. Rovnako ako Anna skoro osirela. Montgomeryová tu rozhodne nemala taký idylický život ako Anna. Starí rodičia boli jej jediní spoločníci, inak široko - ďaleko nežili žiadne deti. Bohatá príroda v okolí jej domova sa stala inšpiráciou pre vznik zákutí, ktoré čitatelia Anny dôverne poznajú - Trblietavé jazierko či Rozkošná alej boli vlastne miesta, kde trávila spisovateľka svoje detstvo. Už ako malá snívala o tom, že raz bude slávna.

Predlohou pre väčšinu vedľajších postáv boli skutoční obyvatelia mestečka Cavendish, ktoré v knihe predstavuje vymyslené Avonlea. Možno vás to prekvapí, ale Montgomeryová nebola ryšavá ani pehavá. Naopak, bola veľmi krásna žena, ktorá hovorila o ženských právach a potrebe mať vlastný život. Príliš sa nehrnula do vydávania a viac ako po deťoch túžila po úspechu na literárnom trhu. V každom prípade zo zasnívanej Anny sa stal okamžite bestseller.

Montgomeryová vydala obrovské množstvo románov a poviedok, no dokonca života sa venovala aj ďalšiemu pokračovaniu príbehov o obľúbenej hrdinke, ktoré si poistila aj v závete. Autorka sa krátko po rozbehu spisovateľskej kariéry predsa len vydala. Nie za prototyp Gilberta Blytha, ale za reverenda Ewana MacDonalda, ktorý nebol intelektuál ani romantik, dokonca nerád čítal. Napriek tomu spolu prežili dlhé manželstvo a mali tri deti. Montogomeryová ďalej tvorila a začala pracovať na editácii vlastného životopisu. Mnoho z jej života nechala zmiznúť a dnes je presne takou legendou, akú zo seba počas nasledujúcich rokov vytvorila.

tags: #anna #zo #zeleneho #domu #davy #a