Pracovné ponuky v Trebišove a okolí: Prehľad a možnosti

Hľadanie pracovných príležitostí v regióne Trebišov a jeho okolí môže byť rôznorodé, s ponukami siahajúcimi od lesníctva a hospodárstva až po stavebníctvo a služby. Tento článok poskytuje prehľad o potenciálnych pracovných ponukách, s dôrazom na trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch a rozvoj regiónu.

Lesníctvo a hospodárenie v lesoch

Lesy Slovenskej republiky pokrývajú rozsiahle územia, pričom lesnatosť územia dosahuje 41%. Organizácia Lesy SR š.p., konkrétne organizačná zložka OZ Vihorlat, sa nachádza vo východnej časti Slovenska a rozprestiera sa od Slanských vrchov po štátnu hranicu s Ukrajinou. Táto organizačná zložka je situovaná do Prešovského a Košického kraja.

V zmysle zákona 326/2005 Z.z. existujú rôzne typy lesov:

  • Hospodárske lesy: Hlavným poslaním je produkcia akostnej drevnej hmoty pri súčasnom zabezpečovaní ostatných funkcií lesa.
  • Ochranné lesy: Hospodárenie v týchto lesoch sa zameriava na zlepšovanie ich ochrannej funkcie.
  • Lesy osobitného určenia: Lesy s osobitným poslaním, ktoré vyplýva zo špecifických dôležitých spoločenských potrieb.

Dlhodobým cieľom hospodárenia OZ Vihorlat je zabezpečenie a zlepšovanie funkcie lesa, s dôrazom na produkciu akostnej drevnej hmoty. PSOL (Program starostlivosti o lesy) je nástrojom štátu, vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa na trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch. PSOL vyhotovuje odborne spôsobilá nezávislá inštitúcia spravidla na obdobie 10 rokov pre „Lesný celok (LC)“.

Plánovanie hospodárskych opatrení v jednotlivých lokalitách (porastoch) je dané ročnými vykonávacími plánmi hospodárskych opatrení v JPRL /dielcoch/. V prípade záujmu tretej strany o informáciu plánovania hospodárskych opatrení v jednotlivých lokalitách (porastoch), resp. o ich realizácií, je možné túto získať priamo na príslušných lesných správach.

Prečítajte si tiež: Pôvod Slovenského Kopova

Dominujúce škodlivé činitele

Pri hospodárení v lesoch je potrebné brať do úvahy aj škodlivé činitele, ktoré ovplyvňujú tento proces:

  • Rakoviny, huby: rôzne druhy napr. Imelo biele /Viscum album/
  • Požiar: poškodzuje stromy i celé porasty

Pracovné ponuky v Meste Sobrance

Mesto Sobrance taktiež realizuje rôzne projekty a aktivity, ktoré si vyžadujú pracovnú silu. Medzi ne patria:

  • Vývoz odpadu z VKK ul. Michalovska
  • Oprava miestnych komunikácii a osadenie trvalého dopravného značenia
  • Stavebné úpravy oplotenia MŠ Komenského 11, Sobrance
  • Realizácia spodnej stavby a prípojok na stavbu Komunitné centrum-rozšírenie hygienického vybav.
  • Modernizácia a rekonštrukcia rozhlasu-stavebné práce

Tieto aktivity si vyžadujú rôzne profesie, od stavebných pracovníkov po vodičov a technických pracovníkov.

Prehľad zmlúv a zákaziek v meste Sobrance

Mesto Sobrance pravidelne uzatvára zmluvy na rôzne služby a dodávky. Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad niektorých z nich:

Číslo zmluvyPredmet zmluvySuma (EUR)DodávateľDátum uzatvorenia
O2025/291Komunitné centrum - rozšírenie hygienickej výbavy - napojenie na prípojky vody, kanalizáciu a elektrinu3911.400LiChrap s.r.o., Inovce2025-12-10
O2025/290Mandátny certifikát36.900Digis, a.s., Bratislava2025-12-09
O2025/288Čipy na vodu 50 ks500.000Neudorf, s.r.o., Spišská Nová Ves2025-12-09
O2025/286PD - Osadenie 2 ks meračov rýchlosti - Sobrance400.000DAVSPRO s. r. o., Kaluža2025-12-08
O2025/285Oprava kamier - škola multifunkčné ihrisko, stanička na ul. Tyršovej, spotrebný materiál, inštalačné a montážne práce330.290LEKOS, s.r.o., Michalovce2025-12-08
O2025/284Oprava kamery v trojuholníku - výmena kamery, spustenie elektriny, spotrebný materiál,inštalačné a montážne práce623.870LEKOS, s.r.o., Michalovce2025-12-08
O2025/283Vývoz odpadu z VKK ul. Michalovska3500.000Technické služby, Sobrance2025-12-05
O2025/281MOPS - výmena duše kolesa - bicykel55.000Špica s. r. o., Sobrance2025-12-04
O2025/279Kniha "Židia v Michalovciach, Sobranciach a okolí" 100 ks1575.000JOZEF ROVŇÁK - EXCEL, s.r.o., Petrovce nad Laborcom2025-12-02
O2025/278Osadenie meračov rýchlosti v meste Sobrance - 2ks5338.000BELLIMPEX s.r.o., Štúrovo2025-12-02

Tieto zmluvy predstavujú príležitosti pre rôzne firmy a živnostníkov v regióne, čo môže viesť k vytvoreniu nových pracovných miest.

Prečítajte si tiež: Faktory ovplyvňujúce vek psa

Komunikácia a dialóg

Organizácie prejavujú záujem komunikovať s tretími stranami alebo záujmovými skupinami, prípadne lokálnym obyvateľstvom, ktoré prejavia záujem o hospodárenie v lese, prípadne o les samotný. Dialóg posilňuje postavenie lesného hospodára ako aj subjektu hospodáriaceho na určitom majetku. Taktiež poskytuje lesnému hospodárovi širší uhol pohľadu na hospodárenie v lesoch.

Prečítajte si tiež: Všetko o Francúzskom Bielom a Oranžovom Duričovi

tags: #polovny #hospodar #trebisov