Cyklotrasa Senec - Ivanka pri Dunaji: Zelená cesta za poznaním

Bratislavský samosprávny kraj intenzívne buduje nové cyklotrasy, ktoré slúžia obyvateľom na oddych, športové vyžitie a zároveň majú potenciál aj na dopravu do práce. Plánované medzimestské cyklotrasy budú spájať Bratislavu so Sencom, Bernolákovom či Pezinkom.

Charakteristika a popis trasy

Táto zelená cykloturistická trasa spája Senec, Bernolákovo a obec Ivanka pri Dunaji s mohylou M. R. Štefánika. Pamätník generála Milana Rastislava Štefánika sa nachádza v katastrálnom území obce Most pri Bratislave a je umiestnený na mieste tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika a talianskej posádky.

Trasa začína na Námestí 1. mája v Senci na križovatke cykloturistických trás so žltou cykloturistickou trasou č. 8006 Senec - Pezinok - Tri Bresty. Prejdeme okolo cintorína a na kruhovom objazde zvolíme prvý výjazd smerom na obce Malý a Veľký Biel. Prejdeme obcou Nová dedinka k rieke Čierna voda, popri ktorej vedie cyklotrasa až do Bernolákova. Následne prejdeme Bernolákovom a Ivankou pri Dunaji smerom k Bratislavskému letisku a cez križovatku cyklotrás a Šúrsky kanál sa blížime k Štefánikovej mohyle, kde trasa končí.

Detaily trasy

  • Dĺžka trasy: 40 kilometrov
  • Prevýšenie: 149 metrov
  • Trvanie výletu: 2-3 hodiny (s prestávkou v Zálesí)
  • Povrch: 90 % asfalt, 10 % terén
  • Náročnosť: Vhodná aj pre menej zdatných cyklistov či rodiny s deťmi

Alternatívny začiatok trasy z Bratislavy

Trasa výletu môže začať aj v Bratislave, pod mostom SNP na petržalskej strane. Po Viedenskej ceste sa vydáme smerom k Starému mostu, prejdeme popod Starý most a ďalej pokračujeme po dunajskej hrádzi až k Prístavnému mostu. Pri bývalom bufete Šimani odbočíme doľava na modrú cyklotrasu č. 2001 a po peknej cyklotrase popri Malom Dunaji pokračujeme až do bratislavskej Vrakune, ku kruhovému objazdu.

Tu podídeme podjazdom popod cestu a napojíme sa na Ráztočnú ulicu, po ktorej pôjdeme cca 900 m. Cyklotrasa nás privedie k mostu, cez ktorý prejdeme na druhú stranu a zatočíme doprava a popri Malom Dunaji, ďalej popri letisku M.R. Štefánika a popod diaľnicu D4 sa neskôr dostaneme na križovatku cyklotrás. Tu sa dáme doľava, a prídeme k pekným jazerám Zelená voda, popri ktorých prídeme až k mostíku cez Šúrsky kanál, po ktorom prejdeme na druhú stranu zabočíme doprava, a po krátkom úseku po chodníku prídeme do Zálesia, kde po Starobystrickej ulici prídeme až k Zálesáckemu mólu a majáku, ktoré sa oplatí vidieť. Približne 300 m proti toku Malého Dunaja je prístavisko, kde sa dajú požičať lode na splav, či len tak povozenie sa po okolí.

Prečítajte si tiež: Dokumentácia pre cyklotrasy

Pokračovanie trasy zo Zálesia

Zo Zálesia sa vrátime späť cez obec Zálesie k Šúrskemu kanálu a náš výlet bude pokračovať popri ňom k najbližšiemu mostu, kde zabočíme doprava a po miestnych komunikáciách prejdeme cez obec Ivanka pri Dunaji až na jej východný okraj, kde z cesty prejdeme na cyklochodník, ktorý nás dovedie až do Bernolákova. Na konci cyklochodníka v Novej Dedinke prejdeme na cestu a po hlavnej ulici vľavo pokračujeme smerom na Veľký Biel. Za obcou na križovatke odbočíme doprava a po značenej cyklotrase č. 8044 prídeme na okraj obce Tureň. Prejdeme popri nej stále priamo, neskôr aj po nespevnenej poľnej ceste, až po hlavnú cestu Bratislava - Sládkovičovo. Tu opatrne prejdeme cez kruhový objazd na Šamorínsku ulicu v Senci a pokračujeme až na jej koniec, kde zabočíme doľava a prejdeme cez železničné priecestie.

Cyklotrasy v Senci a okolí

Mesto Senec intenzívne rieši budovanie cyklotrás spájajúcich Senec s okolím. V pláne sú nasledovné cyklotrasy:

  • Senec - Veľký Biel
  • Senec - Nová Dedinka
  • Senec - Tureň
  • Senec - priemyselný park

Vedenie mesta uvažuje aj o prepojení Senca s Pezinkom a Bernolákovom. Existujúca cyklotrasa Ivánka pri Dunaji - Bernolákovo - Nová Dedinka je dlhá 6,2 km a so šírkou tri metre je dostatočná pre viacerých cyklistov vedľa seba a nájdete na nej aj tri odpočívadlá. Aktuálne sú pripravované plány na zapojenie tejto už existujúcej cyklotrasy do trasy Bratislava - Senec.

Prečo si vybrať bicykel?

Nekonečné čakanie v zápchach nie je príjemná činnosť a mnohí, ktorí žijú v okolí Bratislavy, siahajú po alternatívnych možnostiach dopravy, napríklad práve na bicykli. Vedeli ste, že bicyklom sa môžete dostať z Bernolákova do Bratislavy za 45 minút až hodinu? Samozrejme, výsledný čas závisí od toho, aký ste cyklista. Ak by ste si však mali vybrať, či chcete radšej stráviť dve hodiny v zápche alebo si necelú hodinku zašportovať a urobiť niečo pre svoje zdravie, voľba by pre mnohých bola jasná.

Farebné označenie cykloturistických trás

Cykloturistické trasy sú značené rôznymi farbami:

Prečítajte si tiež: Jurava a Podunajská trasa

  • Červená farba: Trasy Eurovelo a diaľkové cyklomagistrály.
  • Modrá farba: Paralelné cykloturistické trasy k diaľkovým cyklomagistrálam, dlhšie cykloturistické trasy mimo cyklomagistrály.
  • Zelená farba: Zelená cykloturistická trasa, ktorá spája Senec, Bernolákovo a obec Ivanka pri Dunaji.
  • Žltá alebo čierna farba: Ostatné cyklotrasy.

Tabuľka: Charakteristika vybraných úsekov cyklotrasy

Úsek trasy Dĺžka Typ cesty
Cyklotrasa 5,8 km Cyklistický chodník
Neznámy úsek 3,5 km Neklasifikovaná cesta
Úsek cesty 3,3 km Cesta III. triedy
Ulica 2,7 km Ulica

Prečítajte si tiež: Cykloturistika Terchová - Zázrivá

tags: #cyklotrasa #senec #ivanka #pri #dunaji