Najvyšší tenista ATP rebríček

Tenisový rebríček slúži na nasadzovanie hráčov na všetky turnaje na okruhu ATP Tour. Pozrite sa, ako práve vyzerá poradie najlepších tenistov na svete.

V tabuľke nižšie nájdete ranking desiatich najlepších hráčov dvojhier a štvorhier a v ňom všetkých Slovákov či Čechov, ktorí sa momentálne nachádzajú v TOP 500. V článku nájdete aj informácie o tom, ako a podľa čoho sa boduje.

Rebríček vychádza raz týždenne vždy, ak sa práve nehrajú dvojtýždňové turnaje (grandslamy, Miami, Indian Wells).

Aktuálne poradie

Pozrite si, ako práve vyzerá poradie najlepších tenistov na svete.

Aktuálny ATP rebríček pre dvojhru (k 16. 1.)

Prečítajte si tiež: O najvyššom orgáne poľovníckej organizácie

  1. (1.) Novak Djokovič (Srb.) 11045 b.
  2. (2) Carlos Alcaraz (Šp.) 8805
  3. (3) Daniil Medvedev (Rus.) 7355
  4. (4) Jannik Sinner (Tal.) 5000
  5. (7.) Andrej Rubľov (Rus.) 4765
  6. (5.) Holger Rune (Dán.) 4605
  7. (6.) Stefanos Tsitsipas (Gr.) 4360
  8. (9.) Casper Ruud (Nór.) 3685
  9. (10.) Alexander Zverev (Nem.) 3460
  10. (8.) Taylor Fritz (USA) 3410
  11. 115. (113.) Alex MOLČAN 530
  12. 178. (149.) Lukáš KLEIN 354
  13. 232. Jozef Kovalík

Slovenskou jednotkou je naďalej Lukáš Klein, ktorý sa dostal o 12 priečok vyššie na svoje nové kariérové maximum 116. miesto. Alex Molčan klesol.

Bodovanie

Body pre dvojhru a štvorhru sa započítavajú z 19 elitných turnajov počas 52 týždňov. Hráčom kvalifikovaným na Turnaj majstrov (ATP Finals) sa počíta aj tento turnaj; ako 20. v poradí.

Započítavajú sa:

  • 4 grandslamy
  • 8 povinných turnajov ATP Masters 1000
  • 7 ďalších najlepších výsledkov (nepovinné ATP Masters 1000, ATP Cup, ATP 500, ATP 250, challengerové alebo ITF turnaje)

Príklad: Carlos Alcaraz vyhral French Open a získal 2 000 bodov. Ak v nasledujúcom ročníku tento výsledok neobháji, získané body sa z jeho konta odčítajú, respektíve dostane body podľa dosiahnutého umiestnenia na turnaji.

Bodovanie grandslamov a ďalších turnajov ATP

Prečítajte si tiež: Včelárstvo a judikatúra Najvyššieho súdu SR

Pre lepší prehľad uvádzame len body za posledné štyri kolá v každom turnaji. Challengerové turnaje i podujatia Futures sú odstupňované a podľa toho sa udeľujú body. Nižšie vám uvádzame aspoň zopár z nich.

Rekordy

Dvojhry

  • Najdlhšie ako číslo 1: Novak Djokovic (428 týždňov)
  • Číslo 1 na konci roku: Novak Djokovic (8-krát)
  • Najdlhšie v top 2: Novak Djokovic (599 týždňov)
  • Najdlhšia séria výhier: Novak Djokovic (43 v rokoch 2010-11)

Štvorhry

  • Najdlhšie ako číslo 1: Mike Bryan (506 týždňov)
  • Číslo 1 na konci roku: Mike Bryan (10-krát)
  • Najviac titulov: Mike Bryan (124)

Prvý rebríček pre dvojhru zverejnila ATP (Asociácia tenisových profesionálov) v auguste roku 1973, rebríček pre štvorhru uviedli v marci 1976. Cieľom bolo zobjektivizovať kritériá pre nasadzovanie hráčov do turnajov, o ktorých dovtedy rozhodovali riaditelia turnajov a národné tenisové federácie.

Pôvodné kritéria ATP rankingu boli založené na spriemerovaní výsledkov jednotlivých hráčov, detaily tohto systému sa však niekoľkokrát revidovali. Súčasný systém hodnotenia platí od roku 1990 s tým, že počet hodnotených podujatí sa postupne rozrastal.

Prečítajte si tiež: Slovenská MMA scéna

Rebríčky ATP Live Ranking, ATP Race

ATP Live Ranking: úplne najčerstvejší rebríček aktualizovaný hneď po odohratí ktoréhokoľvek turnaja. Nemusíte čakať na pondelok a aktualizáciu oficiálneho ATP rankingu.

ATP Race: uvádza šance jednotlivých hráčov vzhľadom k účasti na ATP Finals. K dispozícii je obdobný ranking aj pre Next Gen ATP Finals, čiže Turnaj majstrov hráčov do 21 rokov.

Top 10 rebríčka ATP k 16.1.
Poradie Hráč Štát Body
1. Novak Djokovič Srb 11045
2. Carlos Alcaraz Šp 8805
3. Daniil Medvedev Rus 7355
4. Jannik Sinner Tal 5000
5. Andrej Rubľov Rus 4765
6. Holger Rune Dán 4605
7. Stefanos Tsitsipas Gr 4360
8. Casper Ruud Nór 3685
9. Alexander Zverev Nem 3460
10. Taylor Fritz USA 3410

tags: #najvyssi #tenista #atp