Peter Marček (* 23. december 1953) je slovenský podnikateľ a politik, v rokoch 2016 - 2020 poslanec NR SR, pôvodne za stranu SME RODINA - Boris Kollár. Privatizoval a podnikal s nehnuteľnosťami.
V mladosti sa venoval karate, nakoniec si však našiel iný šport. Slovenský podnikateľ Peter Marček si vybral pred tromi rokmi zápasenie. A z tohto odvetvia chce urobiť najúspešnejší slovenský šport na olympijských hrách v Londýne.
Vo februári 2008 ho zvolili za prezidenta Slovenského zápasníckeho zväzu. Marček bol v roku 2002 bol zakladajúcim členom Hnutia za demokraciu (HZD), potom predsedom Krajskej rady HZD Bratislava a členom predsedníctva tejto politickej strany, ktorej čestným predsedom bol Ivan Gašparovič, práve vystúpivší z HZDS.
Slovenský podnikateľ Peter Marček si vybral pred tromi rokmi zápasenie. A z tohto odvetvia chce urobiť najúspešnejší slovenský šport na olympijských hrách v Londýne. Aj vie ako tento úspech dosiahne.
Marček si vybral zápasníkov z Ruska, ktorým vybavuje slovenské občianstvo a sponzoruje ich, aby nás mohli reprezentovať. Nahlas hovorí o tom, že chce pre Slovensko získať o dva roky na olympiáde tri medaily.
Prečítajte si tiež: Svätý Peter: Vývoj miestnej strelnice
"Budem robiť všetko pre to, aby sa to podarilo. Myslím si, že s týmito tromi zápasníkmi máme šancu predbehnúť aj úspešných vodných slalomárov,“ hovorí pre HN Marček.
S jedným sa mu už podarilo dosiahnuť pre Slovensko úspech. Rodák z Osetska David Musuľbes sa stal v slovenských farbách v apríli 2008 majstrom Európy, v tom istom roku získal bronz na olympiáde.
"Ísť cestou vybavenia nášho občianstva pre cudzincov sa mi pozdávalo. Najlepších zápasníkov majú v Osetsku a v Dagestane. Tak ako sa svet učí hrať hokej od Kanady alebo stolný tenis od Číňanov, sa učí aj zápasenie od týchto športovcov,“ doplnil Marček.
Dlho bojoval s nevôľou ľudí, ktorí sa okolo neho pohybovali. Olympijský bronz Musuľbesa mu však dal za pravdu.
"David je olympijský víťaz zo Sydney 2000, vedel som, že môže uspieť aj v našich farbách.“ Marček sa na neho bude spoliehať aj v Londýne. Práve on spolu s juniorskými majstrami sveta Kachabergom Kubeštim a Soslanom Gaglojevom by nám mali vybojovať olympijské medaily.
Prečítajte si tiež: Medzinárodné súťaže v lukostreľbe
"Sú to veľmi talentovaní chlapci, na ktorých sa spolieham.“ Marček verí, že už v krátkej dobe sa podarí vyriešiť ich občianstvo. Zatiaľ trénujú všetci spoločne vo Vladikavkaze, kde sa pripravujú spolu s viacerými olympijskými víťazmi.
Ako v tejto súvislosti uviedol prezident SZZ Peter Marček, už na budúci rok by mal v slovenskom reprezentačnom drese na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta v kategórii seniorov premiérovo zápasiť 21-ročný Kachaberg Kubešti.
Prezident Slovenského zápasníckeho zväzu Peter Marček však ako pozitívum vyzdvihol, že šampionát do budúcnosti naznačil potenciál medailového umiestnenia.
Podnikateľ nevedel presne odhadnúť koľko peňazí už do zápasenia investoval. Tento šport sponzoruje zo svojich developerských firiem. V súčasnosti má naplánované tri projekty - jeden sa týka telekomunikačnej oblasti, druhý by mala byť výstavba rodinných domov v Rakúsku a ten tretí mieri až do Ruska.
"Tie kontakty mám práve vďaka zápaseniu, keď som vybavoval občianstvo pre Davida Musuľbesa.“ V minulosti sa venoval podnikaniu v oblasti cestovného ruchu. Po nežnej revolúcii v roku 1989 nastal zlom.
Prečítajte si tiež: Slovenská ochrana prírody
"Vybudoval som a prevádzkoval niekoľko reštaurácií, ktoré som aj vlastnil. Neskôr sme so spoločníkmi sprivatizovali jednu strojársku spoločnosť, kde som po čase svoj podiel predal,“ tvrdí Marček. Svoje peniaze investoval do developerského biznisu, ktorému sa najmä prostredníctvom spoločnosti PK Consult venuje dodnes.
A ako sa tento bývalý karatista a hokejista dostal k zápaseniu? "Prišiel za mnou súčasný tréner reprezentácie Rodion Kertanti, ktorý sa ma spýtal, či by som im nemohol pomôcť. Pretože mám kontakty, viem vybaviť a zariadiť veľa vecí a dokážem zohnať peniaze,“ spomína Marček.
Zo začiatku ale hovoril, že nemá nato čas a že sa tomu športu nerozumie. "Použil som všetky výhovorky, lebo som vedel, že mi to zaberie veľa času a peňazí. Jedného dňa som sa však rozhodol, že tomuto športu pomôžem. Stal som sa prezidentom najúspešnejšieho klubu u nás Dunajplavba Bratislava a neskôr aj prezidentom zápasníckeho zväzu,“ ukončil Marček.
Peter Marček očami trénera reprezentácie Rodiona Kertantiho Od roku 2002 až do roku 2007 nedosiahlo Slovensko v tomto športe žiadne úspechy. Až po jeho príchode sa to zmenilo, pretože nebyť pána Marčeka, zápasenie by u nás pravdepodobne zaniklo.
Má veľký podiel na tom, že sme získali medaily na majstrovstvách Európy, olympiáde a aj na juniorskom svetovom šampionáte. Pomáha nám aj finančne a verím, že dokážeme uspieť aj na olympiáde v Londýne.
Prezident Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) Peter Marček v pondelok podvečer pre agentúru SITA vysvetlil, čo stojí za neúčasťou najlepšieho svetového voľnoštýliara za rok 2001 na azerbajdžanskom šampionáte.
Kvôli komunistom nedoštudoval Jeho otec bol veľvyslanecký radca v Moskve, kvôli tomu vyštudoval a zmaturoval Marček na strednej škole vo vtedy ešte sovietskej metropole.
V roku 1972 začal navštevovať Vysokú školu diplomatickú s odborom medzinárodné vzťahy. Musel však skončiť.
"Môj otec bol považovaný za ekonóma Alexandra Dubčeka. Bol prevelený, vylúčili ho zo strany, a preto som na Slovensko musel odísť aj ja,“ hovorí Marček. Doma sa oženil a popri štúdiách na právnickej fakulte začal pracovať vo vysokoškolskom klube.
Neskôr sa venoval podnikaniu v oblasti cestovného ruchu. Po nežnej revolúcii v roku 1989 nastal zlom.
"Vybudoval som a prevádzkoval niekoľko reštaurácií, ktoré som aj vlastnil. Neskôr sme so spoločníkmi sprivatizovali jednu strojársku spoločnosť, kde som po čase svoj podiel predal,“ tvrdí Marček. Svoje peniaze investoval do developerského biznisu, ktorému sa najmä prostredníctvom spoločnosti PK Consult venuje dodnes.
Okrem nej je na jeho meno v obchodnom registri evidovaných ďalších 26 firiem. Tak ako väčšinu ľudí v tomto biznise ho postihla súčasná finančná kríza.
"Máme niekoľko projektov na výstavbu bytových domov. Lenže krízu je u nás nepríjemne cítiť. Všetko sa zastavilo a musíme rozmýšľať ako ďalej. Musíme vydržať a počkať,“ uviedol o ohrozených podnikateľských aktivitách Marček.
Je aktívny aj v slovenskej politike. Je predsedom Krajskej rady HZD Bratislava a členom predsedníctva tejto politickej strany. Jej zakladajúcim členom bol a v súčasnosti je čestným predsedom súčasný prezident SR Ivan Gašparovič.
Po tom, ako bol vo februári 2008 zvolený za prvého muža slovenského zápasenia vedel, kadiaľ vedie v tomto športe cesta k zlepšeniu.
"Občas mi je vytýkané, že som sa vydal tou cestou získavania osetských zápasníkov. Lenže ich škola je najlepšou na svete a našim nádejným športovcom to môže len pomôcť,“ tvrdí prezident Slovenského zápasníckeho zväzu.
Stavil na olympijského víťaza zo Sydney 2000, Davida Musuľbesa. Lenže, štát sa o neho nezaujímal, takže všetky náklady na jeho prípravu hradil aj on.
"Chcem zdôrazniť, že to nestojí iba na mne. Bez priateľov, podporovateľov a nadšencov by som to nezvládol,“ uviedol Marček. Ten aj prostredníctvom svojich developerských spoločností financuje ubytovanie, stravu či sociálne zabezpečenie ruských zápasníkov.
Okrem Musuľbesa totiž budú v budúcom roku Slovensko reprezentovať ďalší dvaja zápasníci spod kaukazskej oblasti. Sú to juniorský majstri Európy a sveta.
"Oni budú kostrou našej reprezentácie, budú súťažiť za Dunajplavbu a dennodenne trénovať v telocvični s našimi zápasníkmi. A kto z nich týchto Osetov porazí, hneď môže ísť na šampionát a garantujem vám, že získa medailu,“ hovorí Marček.
Je presvedčený o tom, že príchod ďalších Rusov do dresu našej reprezentácie tomuto športu na Slovensku nemôže uškodiť.
Okrem podnikateľských aktivít a tých spojených so slovenským zápasením je Peter Marček aj rytierom. Konkrétne je členom Rádu sv. Lazara Jeruzalemského.
"Jeho hlavnou náplňou je pomoc zdravotne postihnutým, chorým ľuďom a nemocniciam či domom sociálnych služieb,“ hovorí Marček. Za rytiera bol pasovaný pred tromi rokmi v Dóme sv. Martina v Bratislave.
"Na slávnostnom ceremoniáli bol prítomný aj duchovný protektor rádu Gregor III. Laham, ktorý je pravou rukou pápeža,“ prezradil šéf nášho zápasenia.
Tento rád vznikol v roku 1099 počas prvej križiackej výpravy. Jeho hlavnou úlohou v začiatkoch bolo budovanie lazaretov, v tom čase najmä pre obyvateľstvo postihnuté leprou. Aj v súčasnosti venuje pozornosť prevencii a liečeniu nákazlivých chorôb. Jeho ďalším poslaním je aj šírenie kresťanstva.
"Ak chcete byť členom tohto rádu, musíte byť veriaci, mať všetky potrebné svätosti a byť bezúhonný. A je potrebné, aby vás odporučili ďalší dvaja členovia,“ vysvetľuje Marček. V súčasnosti má Rád svätého Lazara na Slovensku 35 členov a Peter Marček je vicekancaráom, čiže tretím mužom tohto rádu na Slovensku.
Ako v tejto súvislosti uviedol prezident SZZ Peter Marček, už na budúci rok by mal v slovenskom reprezentačnom drese na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta v kategórii seniorov premiérovo zápasiť 21-ročný Kachaberg Kubešti.
Nový zverenec reprezentačného trénera v zápasení voľným štýlom Radiona Kertantiho sa uplynulý víkend predstavil na mimoriadne kvalitne obsadenom turnaji vo Vladikavkaze.
V konkurencii špičkových juniorov z Ruska, Osetska, Dagestánska, Azerbajdžanu, Gruzínska a Arménska obsadil veľmi cenné 3. miesto.
"Kubešti je mimoriadne talentovaný borec, o ktorom v budúcnosti určite budeme ešte počuť samé chvály. Preto môžeme byť veľmi radi, že takýto výrazný talent osetského zápasenia chce reprezentovať Slovensko. Len škoda, že nie všetci kompetentní na Slovensku správne pochopili snahu posilniť naše zápasenie. Mať v reprezentácii perspektívnych legionárov z bývalých krajín niekdajšieho Sovietskeho zväzu nie je v súčasnosti už žiadna vzácnosť. Keď takouto cestou idú mnohé vyspelé západoeurópske krajiny, prečo by sme touto cestou nemohli ísť aj my. Najmä keď nám v tomto trende pomáha taký znalec diania vo svetovom zápasení, akým je Radion Kertanti," skonštatoval Peter Marček.
Podľa šéfa slovenských zápasníkov súčasný príliv talentov z Osetska je práve zásluha trénera Kertantiho, ktorý o týchto mladých zápasníkov z Osetska má veľmi dobrý prehľad.
"Druhým borcom z Vladikavkazu, pre ktorého v týchto dňoch vybavujeme slovenské občianstvo, je ešte iba junior Soslan Gaglojev, ktorý je tiež odchovancom spomínanej zápasníckej školy vo Vladikavkaze. Na Slovensku sa zdržiava už dlhší čas. U nás už má vybavený trvalý pobyt, teraz finišujeme s priznaním štátneho občianstva pre neho. Tiež budeme radi, keď v blízkej budúcnosti bude zápasiť na ME a MS za Slovensko," pokračoval P. Marček, ktorý je presvedčený, že mladí krajania bronzového medailistu v hmotnostnej kategórii do 120 kg z OH 2008 v Pekingu Davida Musuľbesa budú veľkou posilou pre slovenské zápasenie.
Prezidenta Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) Petra Marčeka už pomaly prestáva baviť chodiť po rôznych slovenských inštitúciách s prosbou, aby pomohli financovať prípravu bronzového medailistu z OH 2008 v Pekingu Davida Musuľbesa na budúcoročné majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy.
"David v auguste vybojoval olympijský bronz a dodnes nemá vyriešené základne životné podmienky na to, aby mohol na Slovensku normálne fungovať," povedal Peter Marček pre agentúru SITA.
"Keď sem príde, musíme s trénermi bratislavskej Dunajplavby hľadať kamarátov a známych, aby sme ho s nejakými zľavami ubytovali v hoteli, lebo inak by nemal kde bývať," pokračoval P. Marček.
Prvý muž slovenského zápasenia má v tomto smere ťažké srdce najmä na Ministerstvo školstva SR a na jeho rezortné Národné športové centrum (NŠC).